Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: Jak szukać pracy na studiach?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_2b6eec016b8701825.jpg
Pytanie do eksperta: Jak szukać pracy na studiach?
Wymagania rynku pracy są co raz większe, a znaczenie samego wykształcenia niestety w ostatnich latach straciło na wartości. Dlatego istotne jest, żeby rozpocząć pierwsze doświadczenia zawodowe już w trakcie studiów. Zanim jednak się za to zabierzemy istotne jest by zastosować się do kilku prostych zasad, które oszczędzą nam czasu, pracy i zbędnych rozczarowań - zdradzi je Iwona Mitros -Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska.

Po pierwsze – określ swój profil zawodowy

Dla początkujących może być to trudne, jednak trzeba spojrzeć na swoje zainteresowania, kierunek studiów, zorientować się jak wygląda praca na interesujących nas stanowiskach by zawęzić poszukiwania i jednocześnie utwierdzić się w wyborze. Przede wszystkim wyznacz sobie realne cele, do których będzie konsekwentnie dążyć. 

Po drugie – zorientuj się w branży

Jeżeli profil zawodowy jest już wybrany to będzie zdecydowanie łatwiej. Najpierw przygotuj listę firm, które działają w wybranej przez Ciebie branży. Następnie poszukaj takich, które w swoich strukturach mogą potrzebować  podobnych specjalistów. Wykonaj ten etap bardzo skrupulatnie i dokładnie się zastanów nad wyborem firm, ponieważ wśród nich może się znaleźć Twój przyszły pracodawca. Pamiętaj, że obecnie większość firm ma na swoich stronach zakładkę „kariera”, którą warto odwiedzać regularnie.

Po trzecie – stań się specjalistą

Poznaj główne tytuły branżowych czasopism i serwisów internetowych. Zapisz się do newsletterów i regularnie sprawdzaj co dzieje się w branży. Czytaj opracowania i wywiady z ekspertami, w ten sposób najłatwiej zorientujesz się nie tylko w podstawach branżowej wiedzy, ale poznasz też specjalistyczny żargon, który na pewno przyda Ci się na rozmowie kwalifikacyjnej i pracy.

Po czwarte – zmierz siły na zamiary

Dokładnie sprawdź swój plan studiów i zajęć dodatkowych. Sprawdź ile czasu w tygodniu poświęcasz na zajęcia na uczelni, ile na naukę i zajęcia dodatkowe. Pozostały wolny czas zagospodaruj tak, żeby wyłonić z niego ilość godzin, które możesz poświęcić na pracę w ciągu tygodnia i miesiąca. Nie zmartw się, jeżeli tego czasu będzie niewiele – uczelnie często oferują studentom indywidualny tryb studiów lub organizację zajęć – to pozwoli Ci wygospodarować  go trochę więcej. Pamiętaj, że Twoje zaangażowanie na uczelni (koła naukowe, projekty) też zostaną docenione przez pracodawcę jako atut.

Po piąte – dokumenty aplikacyjne do podstawa

Mimo że CV i list motywacyjny  to podstawa przy aplikowaniu do pracy, to według mnie w skutecznym poszukiwaniu pracy na studiach znajdą się na końcu przygotowań. Wzbogacony o wiedzę z poprzednich kroków kandydat zdecydowanie lepiej przygotuje dokumenty aplikacyjne. Dodatkowo będzie wiedział jak sprofilować każdy dokument znając specyfikę pracodawcy. Dzięki temu jego szanse w rekrutacji znacząco wzrastają.

Powodzenia!

2013-10-17 ,