Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak przygotować się do szukania pracy?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_794f67da3e2521775.jpg
Pytanie do eksperta: jak przygotować się do szukania pracy?
Pomimo setek wysłanych aplikacji telefon milczy? Aby uniknąć takiej sytuacji do poszukiwania pracy powinniśmy się gruntownie przygotować.  Produktywnie wykorzystany czas na bezrobociu może okazać się kluczem do sukcesu. Podczas rozmowy z youngpro.pl, Hanna Strzesak, Junior Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland odpowiada na pytanie: jak przygotować się do szukania pracy?


Proces poszukiwania pracy należy do trudnych i żmudnych, a podejść do niego należy z powaga i przede wszystkim – z planem. Należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i dopiero potem przystąpić do działania. Na co zwrócić uwagę i jak się do tego zabrać? Zaczynamy!

Po pierwsze zdefiniuj czego szukasz: jakiej pracy? Na jakim stanowisku? W jakiej firmie? I przede wszystkim: dlaczego? Jeśli szukasz pierwszej poważnej pracy – zastanów się jak chcesz pokierować swoją przyszłą karierą. Na czym na początku musisz się najbardziej skupić? Na czym ci zależy? Co chcesz osiągnąć i gdzie chcesz zacząć? Dlaczego chcesz pracować na konkretnym stanowisku? Motywacja jest kluczowa w poszukiwaniu pacy i pamiętaj, że zawsze zostaniesz o to zapytany podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Drugim etapem jest składanie aplikacji na wyselekcjonowane ogłoszenia. Każde należy przeczytać dokładnie i zastanowić się, na które aplikować. Wysyłanie swojego CV na kilkadziesiąt ogłoszeń nie jest dobrym wyjściem. Jeżeli uważasz, że możesz pracować wszędzie, to znaczy, że masz sprecyzowanych oczekiwań. Warto wtedy ponownie zastanowić się nad swoją motywacją i preferencjami zawodowymi i zacząć poszukiwania od początku.

Administrowanie procesem poszukiwania pracy jest ważne i może okazać się bardzo przydatne. Często dzwoniąc do kandydatów i zapraszając ich na rozmowę kwalifikacyjną mam wrażenie, że nie wiedzą, o której ofercie mówię i jakie stanowisko mam na myśli. Warto prowadzić ewidencję np. w Excelu i wpisywać na jakie stanowisko, do jakiej firmy wysłano aplikację. Można też wprowadzać datę wysłania, kopiować link do ogłoszenia lub przekopiować jego treść do Worda (ogłoszenia z czasem tracą ważność lub są usuwane, więc link może nie zadziałać po kilku tygodniach). W ten sposób można śledzić swoją pracę i unikać wysyłania swojego CV kilka razy na to samo stanowisko.

Jeśli takie szukanie nie przynosi efektów, należy zacząć pracować bardziej aktywnie. Co to znaczy? Zrób listę firm, w których chcesz pracować lub takich, które znasz i wiesz, że obecnie zatrudniają pracowników, ale nie ma nigdzie ogłoszeń o pracę. Na stronach internetowych tych firm poszukaj zakładki „kariera” i wyślij swoje CV wraz z listem motywacyjnym, w którym zawrzyj informacje dlaczego chcesz pracować w tej firmie, koniecznie na jakim stanowisku i poprzyj swój wybór konkretnymi argumentami (Już wcześniej wspominałam o tym co powinien zawierać list motywacyjny) Pamiętaj o tym, aby w tytule maila i w jego treści napisać o jakie stanowisko się ubiegasz.

Kolejnym sposobem jest zarejestrowanie się na portalach branżowych (GoldenLine, LinkedIn) lub założenie konta i ustawienie powiadomień na stronach z ofertami pracy (pracuj.pl, gazeta.praca.pl, Grafton.pl). Pamiętaj też o Facebook’u i jego możliwościach, ale zanim zaczniesz używać tego portalu jako narzędzia do szukania pracy, upewnij się, że nie ma na Twoim koncie żadnych kompromitujących zdjęć czy wpisów, które na FB mogą wydawać się właściwe, ale z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy wcale takie być nie muszą.

Szukanie pracy powinno traktować się jako pracę samą w sobie i żeby przyniosło ono efekty należy narzucić sobie dyscyplinę. Na przykład raz w tygodniu przeglądaj oferty pracy i wysyłaj swoje dokumenty. Pamiętaj, żeby szukać też bezpośrednio w firmach. Czytaj magazyny i portale branżowe, czas bez pracy wykorzystaj na podniesienie swoich kwalifikacji, zdobywaj nowe umiejętności. I przede wszystkim pamiętaj, że wymarzona praca gdzieś tam jest i znalezienie jej jest tylko kwestią czasu.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-08-05 ,