Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak powinien wyglądać list motywacyjny praktykanta?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099436008232.jpg
Pytanie do eksperta: jak powinien wyglądać list motywacyjny praktykanta?
List motywacyjny to drugi, po CV, dokument po który sięga rekruter. Umiejętność napisania go w sposób poprawny jest niezwykle cenna, szczególnie dla praktykanta. Co w nim zawrzeć, a co pominąć? Co zrobić, aby nasz list intencyjny nie został wzięty za kalkę jednego z podręczników? Hanna Strzesak, Junior Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland podpowiada jak powinien wyglądać list motywacyjny praktykanta.

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie należy do zadań najłatwiejszych. A co ma zrobić praktykant, który nie może pochwalić się bogatym doświadczeniem? Co ma zawrzeć? O czym pisać? Do kogo? I czy w ogóle ktoś to przeczyta?

List motywacyjny jest szansą na udowodnienie, że będzie się odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. CV nie do końca umożliwia przedstawienie swojej osoby w taki sposób. Warto też wspomnieć o tym, że list motywacyjny ma być zupełnie innym dokumentem, a nie wierną kopią CV.

Co ma zatem zawierać? Na pewno musi być wyraźnie napisane na jakie stanowisko kandydat aplikuje i gdzie znaleziono informację o wolnym wakacie czy praktykach.

Drugim i zdecydowanie najważniejszym elementem listu powinna być motywacja do pracy w tej konkretnej firmie i na tym stanowisku. Znaczy to tyle, że nie można mieć jednego szablonu, który wysyła się wciąż do różnych firm. Bardzo szybko można się zorientować, czy ktoś pisał list motywacyjny specjalnie pod to stanowisko, czy wysłał je już do kilkunastu innych miejsc. Najczęstszym błędem popełnianym przez aplikujących jest to, że nie zmieniają daty napisania/wysłania dokumentu oraz nazwy stanowiska, o które się ubiegają. 

Motywacja do pracy jest rzeczą kluczową w procesie rekrutacji. Kogo szuka firma? Zdecydowanie osoby wykwalifikowanej i spełniającej stawiane wymagania, ale przede wszystkim osoby chcącej pracować właśnie w tej firmie, osoby, która chce się uczyć, zdobywać nową wiedzę, rozwijać swoje umiejętności. Brzmi mało oryginalnie i sztampowo? Tak. Taka motywację podaje większość kandydatów, ale trudno się dziwić, jeśli tym właśnie kierują się przy zmianie obecnej czy wyborze nowej pracy. Co więc napisać, żeby zabrzmiało to oryginalnie? Należy napisać prawdę i być szczerym (oczywiście, przy zachowaniu pewnych norm – list motywacyjny jest w końcu dokumentem formalnym). Przy podaniu swojej motywacji należy nawiązać do opisu stanowiska (jeśli takim dysponujemy) i wskazać jak najwięcej punktów wspólnych między CV a wymaganiami stawianymi przez przyszłego potencjalnego pracodawcę. Jeśli na danym stanowisku będzie się księgowało faktury i wprowadzało dane do systemu, należy zastanowić się, jakie posiadane umiejętności i kwalifikacje umożliwią wykonywanie tego rodzaju czynności. Tym sposobem można przekonać osobę czytającą dokument, że jest się odpowiednia osobą do tej pracy nawet, jeśli w tym momencie brakuje doświadczenia zawodowego.

Warto również poszukać informacji o firmie, do której wysyła się list motywacyjny i podkreślić, dlaczego akurat ta firma jest wymarzonym pracodawcą. Co firma może kandydatowi dać, co on może w niej osiągnąć, ale też co firma zyska zatrudniając tę właśnie osobę. List motywacyjny jest dobrą okazją do podkreślenia swoich umiejętności ( z podaniem przykładów) jak również cech osobowości.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki kandydat na praktykanta nie powinien mieć problemu z napisaniem dobrego, rzetelnego listu motywacyjnego. Żeby ułatwić sobie zadanie, należy dobrze zapoznać się z firmą, w której chce się pracować oraz z opisem stanowiska (jeśli go nie ma wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie co można w takiej firmie jako praktykant robić i podkreślić te obowiązki podając przykłady). Później trzeba obiektywnie przyjrzeć się swoim kwalifikacjom i umiejętnościom i przelać nasuwające się wnioski na papier. Powodzenia!


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-07-29 ,