Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak negocjować wynagrodzenie?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099437141473.jpg
Pytanie do eksperta: jak negocjować wynagrodzenie?
Po zakończonych praktykach, stażu czy umowie na okres próbny zadajemy sobie pytanie: co dalej? Jeśli otrzymujemy propozycję pracy nadchodzi czas w którym będziemy mogli sprawdzić swoje zdolności negocjacyjne. Rady co zrobić, aby otrzymać pożądane przez nas wynagrodzenie otrzymujemy od Jolanty Toton, Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland.Negocjacje wynagrodzenia mogą mieć miejsce w dwóch sytuacjach: kiedy jesteśmy na etapie zmiany miejsca pracy, udziału w procesie rekrutacyjnym i jest to moment kiedy możemy rozmawiać o wypłacie jaką będziemy otrzymywać. Druga sytuacja to z kolei moment kiedy pracujemy już w danej organizacji i chcemy zmienić nasze warunku płacowe. Jednym słowem – chcemy uzyskać podwyżkę.

Przy poszukiwaniu pracy bardzo częstym dylematem jest jakie wynagrodzenie gwarantuje firma. Na zachodzie standardem jest podanie kwoty na dane stanowisko lub przedział; na naszym rynku pracy zazwyczaj zmiana pracy na ,, lepszą” ma znaczenie w przypadku 20% wzrostu wynagrodzenia. Jednak często ciężko jest kandydatom ,,wbić się w widełki”. W sytuacji gdy dana oferta pracy nie do końca spełnia nasze oczekiwania powinniśmy się przygotować. Należy się zastanowić  jaka kwota jest tzw. minimalną dla nas, którą jesteśmy w stanie zaakceptować. Warto teżspojrzeć na ofertę całościowo. Często zapominamy o dodatkach pozapłacowych: pakiet medyczny, ubezpieczenie, karty lunchowe, karnety na siłownię, samochód służbowy do użytku również prywatnego czy możliwość pracy zdalnej w której nie ponosimy kosztów dojazdu. Ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o danym stanowisku nim rozpoczniemy rozmowy o warunkach finansowych. Nie powinniśmy podejmować tematu dopóki potencjalny pracodawca sam nie rozpocznie tego wątku, kiedy padnie suma - wtedy możemy rozpocząć negocjacje. Nie powinno się tracić kontroli nad sobą, należy zachować spokój i nie pokazywać emocji, skupić się na merytoryce. Warto kontrolować w jaki sposób rozmawiamy, unikajmy określeń typu ,,ale”, ,,bo” sprawiają one wrażenie oporu i niechęci. Pamiętajmy, że takie negocjacje w przypadku podejmowania pracy to zawsze duże ryzyko. Dlatego ważne, aby argumenty były jasne i uzasadnione dla naszego nowego, potencjalnego pracodawcy. Jeżeli czegoś brakuje nam w ofercie powinniśmy przedstawić konkretną propozycje, nie pozostawiając tematu otwartego. W przypadku kiedy nasze oczekiwania zostaną spełnione powinniśmy podjąć decyzje, a nie zwlekać z nią o kolejne tygodnie. Pamiętajmy także, że nie każda firma jest elastyczna i może zmienić swoją siatkę płac. Dlatego warto też wziąć pod uwagę inne czynniki o których wspominałam wcześniej.

W sytuacji gdy chcemy wynegocjować wynagrodzenie w obecnym miejscu pracy sprawa wygląda podobnie. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że to ile powinniśmy zarabiać jest naszą subiektywną oceną. Zazwyczaj mamy wrażenie, że spada na nas coraz więcej obowiązków, a więc powinniśmy być bardziej doceniani. Jak to przedstawić szefowi?

Przygotuj sobie listę kwestii dotyczących Twoich dotychczasowych obowiązków -  czyli o ile zwiększył się zakres Twoich obowiązków. Wypisz wszystkie nowe oraz poza programowe zadania, które musisz wykonywać. Może podnieśliśmy kwalifikacje, które mają wpływ na wykonywaną przez nas pracę? Np. jeżeli pracujesz w finansach i zdałeś wszystkie poziomy CIMY warto powalczyć o lepsze wynagrodzenie.

Nasze długie doświadczenie w pracy sugeruje ze jesteśmy cennym, niezastąpionym źródłem wiedzy, niekiedy specjalistami. Nasza praca zwiększa wyniki finansowe, lub jesteśmy przyczyną innego, miarodajnego sukcesu na rzecz firmy.  Np. realizacja ponad przeciętnej sprzedaży, pozyskanie dużego kontraktu itp. Pamiętajmy, że podwyżka którą otrzymujemy musi być korzyścią również dla firmy w której pracujemy. Nigdy nie straszmy odejściem, może się to obrócić przeciwko nam. Fakt , że kolega zarabia więcej, a robi mniej? To niezbyt dobry argument na uzyskanie podwyżki. Warto jednak podkreślić jak kształtuje się nasze wynagrodzenie na tle średniego wynagrodzenia na danym stanowisku. Nie śpieszmy się z tą rozmową. Wybierzmy odpowiedni moment, poinformujmy przełożonego o tym spotkaniu z wyprzedzeniem. Jeżeli w danym okresie jest „ciężka” sytuacja na pewno nie będzie to najbardziej odpowiedni moment na tego typu rozmowy. Idealnym momentem jest okres kiedy osiągamy np. wysoką sprzedaż, zrealizowaliśmy  z sukcesem ważny projekt.

I jeszcze jedno - jeżeli podwyżkę otrzymaliśmy kilka miesięcy temu -  nie organizujmy takiego spotkania.

Pamiętajmy, aby również słuchać Twojego  rozmówcy. Nie bądźmy egoistami, którzy stawiają sprawę na ostrzu noża. Przedstaw argument, który wpłynie na korzyść firmy. Przecież wszyscy strzelacie do tej samej bramki. Powodzenia!


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl


2013-08-12 ,