Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak dostać pracę po praktykach?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099435308277.jpg
Pytanie do eksperta: jak dostać pracę po praktykach?
Podejmowanie praktyk oraz innych dodatkowych inicjatyw poza uczelnią – procentuje. Obranie konkretnego celu, już przed podjęciem praktyk może być naszym kluczem do sukcesu, a właściwie - zatrudnienia. Rzetelność i ciężka praca na stanowisku praktykanta popłaci. Na pytanie: jak dostać pracę po praktykach? odpowiada Hanna Strzesak, Junior Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland.
 

Wielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że zdobycie pierwszej poważnej, związanej z wykształceniem pracy jest trudne. Dlatego dość duża grupa studentów decyduje się na odbycie praktyk i tym samym zwiększa swoje szanse na dobrą posadę w przyszłości o kilkadziesiąt procent. Jednak praktyki kiedyś się skończą i przyjdzie moment, w którym trzeba będzie odpowiedzieć sobie na pytanie: co dalej? Iść na kolejne praktyki? Staż? A może zacząć szukać stałej pracy?

Sposobów jest wiele i tak naprawdę każdy jest dobry, ale żeby osiągnąć zamierzony cel, należy pamiętać o kilku rzeczach i jednej żelaznej zasadzie: nad tym, jak dostać pracę po praktykach należy zastanowić się przed ich rozpoczęciem.

Przede wszystkim należy zastanowić się czemu te praktyki mają służyć i po co tak naprawdę się je podejmuje. Warto wyznaczyć sobie cele, które wprawdzie na pewno zostaną zweryfikowane przez szarą codzienność, ale przynajmniej sprawią, że będziesz do czegoś dążyć.

Podczas praktyk ważne jest to, żeby nauczyć się jak najwięcej, dociekać, zadawać pytania, pomagać pracownikom danego działu w ich codziennej pracy, żeby po zakończeniu stażu mieć poczucie, że nie był to czas zmarnowany.

Sam wpis w CV o odbytych praktykach nie gwarantuje tego, że potencjalni pracodawcy będą się dobijać do Ciebie drzwiami i oknami. Bardzo ważne jest, żeby w dokumentach zawrzeć informację o tym co się właściwie robiło. Nie ma sensu wypisywać fikcyjnych obowiązków tylko po to, żeby wypełnić dokument. Należy pisać tylko o tym, co faktycznie miało miejsce. Życiorys zawodowy ma pokazać co kandydat wie i potrafi, a nie tylko to, co chciałby osiągnąć. Pamiętaj, że rekruter zapyta Cię o praktyki i o wykonywane obowiązki.

Pamiętaj o tym, aby po zakończeniu praktyk poprosić przełożonego czy opiekuna  w firmie o zaświadczenie o odbytych praktykach oraz – jeśli jest taka możliwość – o wystawienie listu rekomendacyjnego. Jeśli praca w firmie Ci się podobała – dowiedz się, czy jest możliwość odbycia stażu. Jeśli nie – zapytaj, czy przełożony może polecić Twoją kandydaturę w innej organizacji. Oczywiście, na polecenie Twojej osoby będziesz mógł liczyć tylko wtedy, jeśli byłeś solidnym i pracowitym praktykantem.

Proces poszukiwania odpowiedniej pracy jest często żmudny i długotrwały, szczególnie dla osób z  niewielkim doświadczeniem. Dlatego właśnie warto się zabezpieczyć i podejmować świadome kroki na wczesnych etapach swojej kariery zawodowej.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-07-08 ,