Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099432873207.jpg
Pytanie do eksperta: jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne?
Niejednokrotnie przeglądając portale rekrutacyjne możemy się poczuć jak bohaterowie dobrej powieści szpiegowskiej. Od dzisiaj nie musicie być detektywami, aby poprawnie odczytywać informacje zawarte w ogłoszeniach o pracę. Hanna Strzesak, Junior Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland podczas rozmowy z youngpro.pl podpowiada jak czytać ogłoszenia rekrutacyjne – czyli jak odkryć to co ukryte między wierszami.


Ogłoszenia rekrutacyjne czyta się czasami jak zawiłą powieść szpiegowską. Niektóre są bardzo enigmatyczne, inne szczegółowe i konkretne, w jeszcze innych czasami trudno dopatrzyć się związku między nazwą stanowiska a obowiązkami czy opisem ogólnym.
Wszystkie jednak łączy jedno: należy je czytać dokładnie i brać pod uwagę każdy szczegół.
Zapoznając się z ogłoszeniem należy najpierw zorientować się czy jest ono wystawiane przez agencję rekrutacyjną czy bezpośrednio przez pracodawcę. Agencje nie zawsze podadzą wszystkie szczegóły (rekruter powinien to zrobić podczas rozmowy rekrutacyjnej, jeśli nie jest zobowiązany przez klienta do zachowania poufności) dotyczące stanowiska, ale firma, która szuka kandydatów dla siebie z reguły podaje więcej detali. Nawet, jeśli w ogłoszeniu nie ma nazwy pracodawcy, to po opisie można domyślić się jaka firma poszukuje odpowiednich osób. Na przykład: „międzynarodowa organizacja z branży finansowej” lub „centrum usług wspólnych firmy produkcyjnej”. Brzmi tajemniczo? Jeśli kandydatowi takie terminy nic nie mówią, to znaczy, że trzeba trochę poszperać w Internecie lub popytać znajomych, żeby wiedzieć z jakiego typu organizacją mamy się zmierzyć.
Po takim wstępie samo ogłoszenie powinno być łatwiejsze do odczytania. Zawsze należy dokładnie czytać treść i zwracać uwagę na wszystko co ona zawiera. Począwszy od obowiązków, trzeba zastanowić się, czy taki zakres będzie czymś, co wpisuje się w nasze oczekiwania i czy gotowi jesteśmy im sprostać. Idąc tym tropem, trzeba wziąć sobie do serca wymagania stawiane kandydatom. Ja spotkałam się z pytaniami o to, czy wszystkie należy spełniać, czy wszystkie są ważne. Otóż jest to bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź brzmi: zależy. W większości przypadków tak – wszystkie są ważne. Ale skąd wiedzieć które? Jeśli w opisie jest napisane, że na tym stanowisku osoba ma obsługiwać klientów francuskojęzycznych, a w wymaganiach jest napisane, że kandydat powinien porozumiewać się w języku francuskim biegle, to znaczy, że jest to warunek konieczny. Jeśli osoba ma pracować na co dzień z narzędziami ETL albo nawet je rozwijać, a nie wie, co oznacza ten skrót – wtedy wiadomo, że nie warto składać dokumentów na tę rekrutację. Analogicznie można przejść przez wszystkie punkty w ogłoszeniu i dopiero potem odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy jestem dobrym kandydatem na to stanowisko”? Jeśli odpowiedź jest twierdząca – nie czekaj i aplikuj!


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-08-01 ,