Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: Ile trwa rekrutacja?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099435183277.jpg
Pytanie do eksperta: Ile trwa rekrutacja?
Wysłane CV na ogłoszenie to dopiero początek. Co dzieje się dalej? Ile może trwać rekrutacja? Co wpływa na jej długość? Na te pytania odpowiada Iwona Mitros, Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska. 

Iwona Mitros: Proces rekrutacji projektowany jest dla każdego stanowiska indywidualnie, dlatego bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Pierwszym etapem, często kluczowym, który istotnie wpływa na czas trwania rekrutacji, jest zbieranie aplikacji. Jeżeli wymagania pracodawcy są wysokie znalezienie kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami może zająć kilka tygodni. W tym czasie rekruter często kontaktuje się już z pierwszymi kandydatami i przeprowadza wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Często zdarza się, że kandydaci, których szukamy nie aplikują sami ponieważ nie są aktywni na rynku pracy. Wtedy trzeba sięgnąć po poszukiwana bezpośrednie co znacznie wydłuża cały proces rekrutacyjny. 
Po zebraniu odpowiedniej ilości kandydatur, rekruter rozpoczyna spotkania i teksty kwalifikacyjne. Tutaj na czas etapu składają się dwa czynniki - ilość prowadzonych równolegle procesów rekrutacyjnych, oraz dostępność kandydatów. Oczywiście, im więcej rekruter prowadzi procesów, tym czas będzie większy. Jednak profesjonalny rekruter będzie starał się maksymalnie skrócić ten czas, by nie ryzykować utraty kandydatów. 

Należy pamiętać, że często rozmowa z samym rekruterem nie wystarczy. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydaci spotykają się z przełożonymi lub z przedstawicielami działów do których są rekrutowani. Po raz kolejny na czas ma wpływ dyspozycyjność pracownika i kandydata. 

Proces rekrutacji może trwać od 3 tygodni do kilku miesięcy, dlatego na początku rekrutacji warto zapytać rekrutera o ewentualne terminy by być przygotowanym na całość procesu. Warto również zwrócić uwagę, że wymienione etapy to tylko podstawowe elementy wpływające na czas trwania rekrutacji. Jest wiele dodatkowych czynników, które mogą wpłynąć na termin zakończenia rekrutacji - np.  dostępność stanowiska, udział osób decyzyjnych w procesie rekrutacji czy po prostu sezon urlopowy lub świąteczny.

2013-11-28 ,