Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: czym jest freelancing?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099439929419.jpg
Pytanie do eksperta: czym jest freelancing?
„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem…” tak wieszcz narodowy pisze o młodości - podobnie jest z freelancerami. Sami podejmują decyzję dla kogo będą pracować, a poprzez sygnowanie każdego projektu swoim imieniem i nazwiskiem, tworzą własną markę na rynku pracy. Wolny strzelec, freelancer - jak kto woli. Jak wygląda jego praca? Co może zyskać, a co stracić podejmując nieetatową pracę? Podpowiada Hanna Strzesak, Junior Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland.


Freelancer – brzmi interesująco. Brzmi jak praca dla siebie, na własny rachunek, jak wstawanie o dowolnej porze, pracowanie kiedy się zechce, w dodatku bez szefa. Czy tak jest rzeczywiście? Czy freelancing to złoty środek i jedyny sposób na zadowolenie z pracy zawodowej? Czy gdyby tak było to kto by pracował na etacie i po co one w ogóle są?

Na początek trochę teorii: freelancer to osoba, która działa na własny rachunek, najczęściej posiadająca swoją działalność gospodarczą. To osoba, która na zasadzie kontraktu, umowy firma-firma wiąże się ze zleceniodawcą i wykonuje konkretne zadanie. Najczęściej jest to projekt, na który umawiają się strony przed rozpoczęciem współpracy.  Osoby, które pracują na zasadzie freelancingu to w większości programiści różnej maści i graficy. Dlaczego? Im najłatwiej jest pracować zdalnie, do wykonywania swoich zadań potrzebny im w zasadzie tylko komputer z dostępem do Internetu.  Nie muszą mieć codziennego kontaktu ze zleceniodawcą czy współpracownikami, a przynamniej nie fizycznego. Mogą komunikować się telefonicznie lub mailowo, a tak naprawdę pracują sami. Bardzo często freelancer współpracuje z kilkoma klientami i prowadzi wiele projektów. Nie jest na stałe związany z żadną marką, a kontrakt wygasa w momencie odbioru projektu.  W Polsce i za granicą sprawa wygląda podobnie. Każdy freelancer pracuje nad swoją marką i własną rozpoznawalnością w branży, sygnuje swoim nazwiskiem projekty z konkretnej branży, najczęściej specjalizuje się w konkretnych projektach, znajduje swoją niszę.

Jakie są plusy a jakie minusy takiej pracy? Do plusów zdecydowanie należy prawdziwie zadaniowy czas pracy, możliwość rozwoju w projektach, które samemu się wybiera, dla różnych klientów z całego świata – dzięki Internetowi.  Osoba, która doskonale organizuje swoją pracę, potrafi się skupić na zadaniach, jest nastawiona na cel i umie stawiać sobie priorytety doskonale odnajdzie się w tego rodzaju współpracy. Ale są też minusy. Samemu trzeba zabiegać o klientów, a nie zawsze umiejętności  techniczne idą w parze z kompetencjami handlowca. Może zdarzyć się, że w jednym miesiącu otrzymuje się kilka lub nawet kilkanaście ciekawych projektów do zrealizowania, a w innych miesiącach trudno znaleźć kolejne zlecenie. Ciężko tu mówić o stabilizacji.

Nie każda forma pracy jest dla każdego. Oczywiście, wiele zależy od branży, ale w głównej mierze też od stylu pracy oraz osobowości pracownika. Czy Ty byłbyś dobrym freelancerem? ;)


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl

2013-09-10 ,