Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: czy nagranie Video CV zwiększa szansę na zatrudnienie?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099434182223.jpg
Pytanie do eksperta: czy nagranie Video CV zwiększa szansę na zatrudnienie?
Modny, nowy temat – Video CV. Są portale przeznaczone do ich publikacji, są organizacje, które nakręcą je za darmo, są wyspecjalizowane firmy, które zrobią to za odpowiednią opłatą.
W założeniu ma to być forma, która wyróżni młodego kandydata na rynku pracy. Pytanie tylko, czy naprawdę warto inwestować czas i pieniądze? Na ile jest popularna? Jak jest odbierana przez rekruterów? 


Video CV jest nową formą komunikacji kandydata z pracodawcą.
To krótki filmik, w którym można zaprezentować swoją kandydaturę. Apologeci takiego rozwiązania przekonują – taka forma CV pozwoli rekruterowi ocenić Twoją osobowość, wizerunek, umiejętność autoprezentacji, no i nada aplikacji bardziej osobistego charakteru. Czy jest to rozwiązanie uniwersalne? Jaką popularnością cieszy się Video CV? Jakie jest prawdopodobieństwo, że rekruter się z nim zapozna? Zapytaliśmy eksperta - Iwo Paliszewskiego z agencji doradztwa personalnego Grafton Recruitment.

Iwo Paliszewski, Marketing Manager, Grafton Recruitment

„Video CV lub w rekruterskim skrócie vCV, nadal nie jest popularną formą aplikowania na stanowiska pracy. Pracowałem w dwóch firmach rekrutacyjnych i przyznam, że nigdy nie otrzymałem video CV.

VCV to natomiast dobry pomysł na dodatek do klasycznego papierowego/elektronicznego CV. Należy również pamiętać ze tego rodzaju kreatywna aplikacja musi pasować do rodzaju stanowiska np. nie wyobrażam sobie tego typu aplikacji na stanowisko księgowego (z drugiej strony to ciekawa forma wyróżnienia się z setek księgowych) natomiast w przypadku stanowiska wymagającego kreatywności np. do agencji reklamowej taka forma jak najbardziej się sprawdzi.

Aplikując bezpośrednio do firmy można rozważyć załączenie vCV, natomiast nie polecałbym vCV podczas rekrutacji przez agencje doradztwa personlanego. Rekruter pracujący w agencji nie ma czasu, aby obejrzeć kilkuminutowy film, poza tym informacje przedstawione w vCV są trudne do wprowadzenia do bazy danych lub zaprezentowania klientowi. Do tego dochodzą ograniczenia techniczne jak np. blokada stron na których video CV może być zamieszczone.

Ważne jest aby pamiętać, że samo vCV nie zapewnia dostatnia pracy, jednak może wspomóc kandydata w promocji własnej osoby – jeśli wykonane jest poprawnie i atrakcyjnie. Jeśli jakość wykonania jest słaba, taka aplikacja może tylko zaszkodzić.

W internecie jest dużo poradników dot. tworzenia atrakcyjnego vCV m.in. ciekawy case z apliakcji do Google i vCV kandydata który otrzymał prace dzięki aplikacji video. Powstało tez kilka portali dedykowanych vCV. Portale takie jak CareerBuilder czy Jobster umożliwiają upload pliku z vCV, choć na dobra sprawę wystarczy miejsce na każdym serwerze lub po prostu na YouTube. Aplikując kandydat przesyła zwykły link – pamiętajmy jednak o wspomnianych ograniczeniach technicznych.

Ostatnio ruszył też projekt kabin do wykonania vCV. Były wstawiane na korytarze  urzędów pracy – jako, że o projekcie nie jest już głośno, to przypuszczam, że zakończył się on niepowodzeniem.

Nagrywając profesjonalne vCV należy pamiętać o kilku kwestiach:
•    Ubierz się profesjonalnie
•    Czas nagrania to 1-3 min
•    Patrz do kamery
•    Nie mów za szybko
•    Upewnij się ze nie ma żadnych “hałasów” zewnętrznych
•    Poćwicz zanim nagrasz
•    Przedstaw się
•    Skup się na celu, powiedz dlaczego ty, co wnosisz do organizacji, co możesz dla niej zrobić, mocne strony etc.
•    Podziękuj odbiorcy


2013-06-27 ,