Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: co ubrać na pierwszy dzień praktyk?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099434834031.jpg
Pytanie do eksperta: co ubrać na pierwszy dzień praktyk?
Kwestia doboru stroju może być kłopotliwa nie tylko dla przedstawicielek płci pięknej. Przed dylematem pt. co na siebie włożyć – często stają również i panowie. Sam strój jest postrzegany jako wizytówka nas, jak i firmy w której jest nam dane pracować. Przysłowie: Jak cię widzą, tak cię piszą w tej sytuacji zdaje się być bardzo trafne. Na pytanie: Co ubrać na pierwszy dzień praktyk? Odpowiada Katarzyna Antczak, Junior Reaserch Consultant w Grafton Technologies.

Praktyki to często bardzo ważny początek kariery zawodowej młodego człowieka. To czas zdobywania pierwszego doświadczenia, ale też bardzo intensywnej nauki. Praktykant dołącza do danej firmy i przez pewien okres czasu jest jej częścią. Chce się pokazać z jak najlepszej strony. To czy uda mu się wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie zależy także od tego, w czym przyjdzie ubrany na pierwszy dzień praktyk.

Jeśli idzie o kwestie ubioru, to najważniejsze jest poznanie Firmy, jej wartości, kultury organizacyjnej oraz charakteru. Jeśli rozpoczynamy praktyki w dużej korporacji, wówczas tenisówki i krótkie spodenki zostawmy w szafie.
Trzeba pamiętać o pewnych zasadach ubioru, jakie panują w poszczególnych firmach, czyli o tzw. ”dress code”. Wybierając się na pierwszy dzień swoich praktyk nie znasz zapewne jeszcze dress codu obowiązującego w firmie. Dlatego bezpieczną opcją będzie ubranie się w miarę elegancko, klasycznie i schludnie. Warto mieć ze sobą np. marynarkę lub w przypadku panów – krawat, w razie gdyby, w firmie obowiązywały stroje „formal” czyli biznesowe.

Podczas pierwszego dnia praktyk zaobserwuj, jaki dress code obowiązuje w Twojej firmie. Pozwoli Ci to dopasować swój strój do panujących zasad. Wiele organizacji wprowadziło tzw. „Casual Friday”, czyli dzień, w którym pracownik może przyjść do pracy w nieformalnym stroju. Jednak tu też radzę uważać i pamiętać o pewnych granicach. Pomimo przyzwolenia na bardziej swobodny strój, nie przesadzajmy! „Casual Friday” to nadal dzień pracujący, kiedy to w każdej chwili może przyjść do firmy klient lub kandydat. Nie wypadałoby przywitać go w krótkich spodenkach i bluzce na ramiączka.

Bardzo istotne jest również to, żeby czuć się dobrze i swobodnie w stroju, który założymy na pierwszy dzień praktyk. Musimy czuć się dobrze sami ze sobą. Dobrze dobrany strój doda nam odwagi i pewności siebie. A tak właśnie chcemy zostać odebrani! Oczywiście, pisząc „swobodny strój” nie mam na myśli adidasów i dresu. Strój powinien współgrać z wizerunkiem firmy. Pamiętajmy, że czy to w pracy czy na praktykach, reprezentujemy firmę – jesteśmy jej wizytówką. Musimy więc wyglądać profesjonalnie.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-07-10 ,