Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Jak mówić o zwolnieniu na rozmowie kwalifikacyjnej?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099439630126.jpg
Jak mówić o zwolnieniu na rozmowie kwalifikacyjnej?
Zwolnienie z pracy nie jest przyjemną sprawą, szczególnie jeżeli w trakcie rekrutacji do kolejnej pracy pojawiają się pytania o jego przyczynę. Jak rozmawiać o zwolnieniu z pracy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Na to pytanie odpowiedziała Iwona Mitros - Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska

Iwona Mitros - Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska: Zacznijmy od tego, że temat na pewno nie jest łatwy i przyjemny. Nikt nie chciałyby być zwolnionym z pracy a tym bardziej opowiadać o przyczynach zwolnieniach przyszłemu pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej. Jak wiadomo życie potrafi nas zaskakiwać i często jesteśmy w sytuacji kiedy musimy sobie poradzić z sytuacjami, które nie są  dla nas miłe. Co wtedy?

W tym przypadku bardzo ważny jest powód samego zwolnienia. Większość pracodawców podpisuje z pracownikiem porozumienie stron aby uniknąć słowa „zwolnienie z pracy czy wypowiedzenie umowy”. Najbardziej czarnym scenariuszem jest zwolnienie dyscyplinarne, które już właściwie zamyka nam drzwi do dalszej kariery lub w najbardziej optymistycznym scenariuszu znacznie je ogranicza. 

Jeżeli pracownik został zwolniony z pracy i się od tego nie odwołał do sądu pracy to z automatu zgadza się z decyzją pracodawcy. Każdy przypadek jest inny. Na pewno odradzam kłamstwo lub zatajanie informacji o przyczynie zwolnienia. W takim przypadku przyszły pracodawca może np. poprosić o pisemne referencje od poprzedniego pracodawcy a nawet bezpośredniego przełożonego. Jeżeli nie będziemy mogli ich dostarczyć a zapewnialiśmy o błahym powodzie naszego zwolnienia to na pewno wpłynie negatywnie na nasz dalszy udział w tym procesie rekrutacyjnym. Jeszcze gorzej jeżeli pracodawca poprosi o telefoniczne referencje i wtedy będzie mógł dokładnie zrewidować nasz pogląd i opinię poprzedniego pracodawcy.

Warto szczerze i rzetelnie przygotować sobie argumenty „dlaczego?”. Podstawą do zwolnienia np. w obszarze sprzedaży może być brak realizacji któryś raz z rzędu założonego target. Zastanówmy się jakie były tego przyczyny, czy miał na to wpływ jakiś czynnik, a może słaba sytuacja danej branży na rynku. Jeżeli problemem była kwestia różnic osobowościowych, która ostatecznie zaważyła na zwolnieniu to też warto pomyśleć jakie cechy powinien mieć przyszły pracodawca i w ten sposób to przedstawić.

Unikajmy oczerniania byłego pracodawcy bo od razu narzuca się myśl, czy „mnie” lub „moją firmę” ten kandydat też będzie opisywał w czarnych barwach po odejściu. Przygotujemy się tak dobrze do rozmowy rekrutacyjnej aby kwestia zwolnienia nie stanowiła głównego tematu rozmowy.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiach stawianych przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.
2013-11-14 ,