Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Znawca zła - prof. Zimbardo z wykładem Uniwersytecie Śląskim [wideo]

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f5b4e13d10706487.png
Znawca zła - prof. Zimbardo z wykładem Uniwersytecie Śląskim [wideo]

Uważany za eksperta od mrocznej strony ludzkiej natury - prof. Philip Zimbardo bada teraz co sprawia, że w ludziach wyzwala się również heroizm. O swoich badaniach nad dobrem i złem w każdym z nas mówił na wykładzie w Katowicach.

Prof. Zimbardo jest sławny przede wszystkim za sprawą eksperymentu, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Stanfordzki eksperyment więzienny polegał na zamknięciu 24 zdrowych psychicznie ochotników. Podzielono ich losowo na dwie grupy: więźniów i strażników. Eksperyment miał pokazać jaki wpływ ma sytuacja społeczna na zachowanie jednostki. Uczestnicy eksperymentu zaczęli wcielać się w przypisane im role. Strażnicy zaczęli postępować brutalnie i sadystycznie w stosunku do więźniów, pojawiły się zachowania patologiczne, aż sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. Badacze byli zmuszeni przerwać eksperyment.

W wykładzie na Uniwersytcue Śląskim prof. Zimbardo mówił częściowo o kwestiach związanych z naturą zła: Dlaczego ludzie zdolni są do popełniania zbrodni? Dlaczego krzywdzimy innych? Dlaczego amerykańscy żołnierze torturowali więźniów w Abu Ghraib?

– Jednocześnie prof. Zimbardo po latach naukowej aktywności postanowił zbadać jeszcze jeden aspekt ludzkich zachowań - heroizm. W trakcie swojego wykładu w Katowicach mówił m.in. o efekcie lucyfera, a także o tym dlaczego tylko niektórzy decydują się na udzielenie pomocy osobie leżącej na torach, w kierunku której zbliża się rozpędzony pociąg - mówi rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko.

Prof. Philip Zimbardo pojawił się w Katowicach na zaproszenie Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, patronem medialnym wydarzenia był serwis PAP Nauka w Polsce.

www.naukawpolsce.pl

2012-12-19 ,