Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Własny biznes po studiach? Pamiętaj o ewidencji sprzedaży detalicznej

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7a8ad7303b2435680.jpg
Własny biznes po studiach? Pamiętaj o ewidencji sprzedaży detalicznej
Własny biznes po studiach jest marzeniem wielu absolwentów i studentów uczelni wyższych. Niezależność, szybki i wszechstronny rozwój zawodowy, elastyczne godziny pracy – to kusząca perspektywa. Zarządzanie przedsiębiorstwem, nawet niewielkim, wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Szczególnie, jeśli prowadzimy sprzedaż detaliczną, którą, po przekroczeniu limitu obrotów, należy rejestrować za pomocą urządzenia fiskalnego.
 
Limity obrotów, czyli kiedy musisz zacząć korzystać z urządzenia fiskalnego
 
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 listopada 2012 roku, roczny limit obrotów, obowiązujący przy sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym, wynosi 20 000 zł. Kwota ta dotyczy jednak całego okresu rozliczeniowego, czyli handlu prowadzonego od 1 stycznia danego roku obrachunkowego. Jak wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych w Warszawie: Rozporządzenie z listopada 2012 roku wprowadziło kilka zmian w obliczaniu limitu obrotów. Obecnie limit jest ściśle związany z liczbą dni sprzedaży w danym roku podatkowym i jeśli przedsiębiorca rozpocznie handel np. w lipcu, kwota graniczna w jego przypadku nie będzie wynosiła 20 000 zł.
 
Przykładowo: przedsiębiorstwo rozpoczęło handel detaliczny 1 maja, więc do końca roku podatkowego pozostało 245 dni sprzedaży, a limit obrotów będzie wynosił 13 424,66 zł. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona już w maju, podatnik powinien rozpocząć sprzedaż z zastosowaniem urządzenia fiskalnego najpóźniej 1 dnia 3 miesiąca, licząc od miesiąca, w którym limit został przekroczony. W analizowanym przypadku będzie to 1 sierpnia.
 
Dostosuj urządzenie fiskalne do potrzeb Twojego biznesu
 
Dostępne na polskim rynku urządzenia fiskalne dzielą się na kasy (pracujące samodzielne) i drukarki (funkcjonujące wraz z komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym). Wybór jednego z 2 wariantów powinien być dostosowany do profilu Twojego biznesu, m.in. do wielkości asortymentu. Z reguły kasy fiskalne obsługują od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych, natomiast drukarki – nawet do 1 000 000 PLU. Co więcej, w obydwu przypadkach możesz się zdecydować na urządzenie z elektroniczną (archiwizacja na karcie pamięci) lub tradycyjną (wydruk na dodatkowej rolce papieru) kopią paragonów.
 
Cena kasy lub drukarki fiskalnej jest związana z ilością oferowanych funkcji. Wśród dostępnych na polskim rynku urządzeń można kupić zarówno takie, które będzie kosztowało ok. 900 zł brutto, jak i wydać 2 500 zł brutto – stwierdza Marcin Ciechowicz z PCKF. Warto jednak pamiętać o tym, że podatnicy mogą jednorazowo odliczyć od podatku VAT 90% ceny netto urządzenia (nie więcej niż 700 zł) lub uzyskać zwrot tej kwoty na konto, jeśli przysługuje im podmiotowe bądź przedmiotowe zwolnienie z podatku VAT.
 
Prowadź ewidencję zgodną z przepisami fiskalnymi
 
Podatnik, który rejestruje sprzedaż detaliczną z zastosowaniem urządzenia fiskalnego, powinien pamiętać o tym, aby przy każdej transakcji wydać paragon klientowi. Wśród innych obowiązków przedsiębiorcy znajdują się także: wydruk raportów okresowych (dobowych i miesięcznych), przechowywanie kopii paragonu (przez 5 lat), czy też zlecenie serwisantowi wykonania przeglądu technicznego (nie rzadziej niż co 2 lata). Co więcej, Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku wprowadziło m.in. zasadę jednoznacznej identyfikacji oferowanego asortymentu, zgodnie z którą używana przez Ciebie kasa bądź drukarka fiskalna powinna umożliwiać stosowanie nazw towarów lub usług o długości co najmniej 12 znaków.  
 
Do obowiązków podatnika dochodzi także umiejętności obsługi urządzenia fiskalnego, m.in. programowanie pozycji towarowych, wraz z odpowiednio przypisanymi stawkami VAT. Jak poradzić sobie zarówno z przepisami fiskalnymi, jak i skutecznym wykorzystaniem funkcji drukarki lub kasy fiskalnej? Najlepiej zapytać o pomoc w sklepie, w którym dokonamy zakupu – odpowiada Marcin Ciechowicz. Przykładowo, w Polskim Centrum Kas Fiskalnych oferujemy szkolenia umożliwiające samodzielne prowadzenie biznesu, a może wziąć w nich udział tak naprawdę każdy, nie tylko osoby, które kupiły u nas kasę – dodaje.
2014-05-19 ,