Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

We Wrocławiu rozpoczął się Europejski Kongres Technologiczny

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c9a2ff52c91727835.jpg
We Wrocławiu rozpoczął się Europejski Kongres Technologiczny
Po raz pierwszy w Polsce odbywa się od czwartku we Wrocławiu Europejski Kongres Technologiczny. Ponad 500 uczestników, a w tym gronie m.in. 40 ekspertów Komisji Europejskiej, dyskutuje o współpracy nauki z przemysłem, nowych technologiach i innowacjach.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej były szef PE, europoseł i pomysłodawca kongresu w naszym kraju Jerzy Buzek, większość Polaków jest zadowolona z przemian, które dokonały się w ostatnich latach, ale naszemu krajowi grozi tzw. pułapka średniego wzrostu.

 

"Aby wyjść z tej pułapki, musimy dokonać rzeczy niezwyklej: powrócić do nowoczesnego, dobrze zarządzanego, opartego na nowoczesnych technologiach przemysłu, bo to jest źródło wzrostu – tworzenia małych i średnich firm" - dodał Buzek.

 

Zdaniem byłego premiera kraje, które zachowały tradycyjne gałęzie przemysłu - m.in. wydobywczy czy stalowy - lżej zniosły skutki kryzysu gospodarczego. "Po to się spotykamy, aby w skali polskiej i europejskiej powiedzieć, jak zbudować strategię wyjścia z kryzysu, który w Europie jeszcze jest zauważalny, a w przypadku naszego kraju, jak uniknąć pułapki średniego wzrostu" - mówił Buzek.

 

Wiceminister gospodarki Grażyna Handzlewska zaznaczyła, że konkurencyjność gospodarcza bierze się ze współpracy biznesu z nauką. „Nowe technologie to efekt ścisłej współpracy, gdy przemysł stawia zadania nauce. Dlatego stawiamy na ścisłą współpracę nauki i przemysłu, co jest warunkiem reindustrializacji gospodarki i jej rozwoju” - dodała wiceminister.

 

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński podkreślił, że na podniesienie konkurencyjności przemysłu europejskiego w skali globalnej Komisja Europejska przeznaczy w najbliższej perspektywie ponad 90 mld euro poprzez instrumenty finansowe Horizon 2020 i fundusze strukturalne na lata 2014-20.

 

„Te pieniądze mają być na wsparcie badań, innowacji i rozwoju technologicznego. Skierowane są do przemysłu, ale wyraźnie zaznaczona jest służebna rola nauki, która powinna to wspierać” - dodał Guliński.

 

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Krzysztof Kurzydłowski zaznaczył, że rozwój współpracy pomiędzy nauką i przemysłem oraz podniesienie konkurencyjności gospodarki ma szerzy, europejski wymiar.

 

„Chcemy też otworzyć polskie ośrodki badawcze i uczelnie na europejskich partnerów gospodarczych. (...) Jestem przekonany, że dyskusja na kongresie pozwoli nam takie ścieżki otworzyć” - dodał Kurzydłowski.

 

Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii Ryszard Pregiel podkreślił, że miejsce i termin kongresu nie są przypadkowe. „Wrocław to czołowy ośrodek naukowy i przemysłowy. Obecnie, gdy Azjaci wyprzedzają Europejczyków w wielu dziedzinach gospodarki, trzeba łączyć siły wszystkich ośrodków. Dlatego cieszę się, że na kongresie są reprezentowane wszystkie czołowe kraje europejskie” - dodał Pregiel.

 

W dwudniowym kongresie uczestniczy ponad 500 osób, w tym 40 ekspertów reprezentujących Komisję Europejską i nadzorowane przez nią instytucje, przedsiębiorstwa i europejskie ośrodki naukowo-badawcze. Do Wrocławia przyjechali m.in. Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, a także prof. Gabriel Crean, wiceprezydent Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych oraz Przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Kluczowych Technologii przy Komisji Europejskiej.

 

Organizatorami kongresu są: Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii i Politechnika Wrocławska.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

2014-06-13 ,