Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

W Poznaniu ruszą pierwsze studia poświęcone inżynierii pożarowej budynków

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_9bb53a99381509353.jpg
W Poznaniu ruszą pierwsze studia poświęcone inżynierii pożarowej budynków
Jak budować i zabezpieczać domy, stadiony i fabryki pod względem przeciwpożarowym dowiedzą się słuchacze uruchamianych od marca w Poznaniu studiów podyplomowych na kierunku inżynieria pożarowa budynków. Według organizatorów, to pierwsze takie studia w Polsce.

Studia podyplomowe są efektem współpracy Politechniki Poznańskiej i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (SGSP), oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Ich oficjalne otwarcie ma się odbyć podczas marcowych targów budownictwa i architektury Budma w Poznaniu.
 
Jak powiedział PAP zastępca wielkopolskiego komendanta PSP st. bryg. Lech Janiak, to pierwsze tego typu studia, które są organizowane przy współpracy dwóch uczelni i komendy wojewódzkiej PSP. "SGSP już wcześniej organizowała studia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków. W tym przypadku program obejmuje również zagadnienia z pogranicza inżynierii budowlanej i pożarowej" - poinformował.
 
Studia mają na celu przygotowanie kadry specjalistów przeciwpożarowych zatwierdzających projekty i potwierdzających bezpieczne wykonanie budynków. Są one skierowane też do inżynierów pracujących przy projektowaniu, wykonawstwie i użytkowaniu budynków i obiektów infrastrukturalnych.
 
"Postęp technologiczny dotyczy również sfery budownictwa. Powstaje coraz więcej obiektów skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym. Tego typu obiektami były chociażby stadiony budowane na Euro 2012. Stąd potrzeba przygotowania kadry specjalistów i rzeczoznawców ds. przeciwpożarowych" - powiedział PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt.
 
Zajęcia będą się odbywać w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów w obiektach Politechniki Poznańskiej. Część zajęć przewidziano też w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz w laboratorium pożarowym Instytutu Techniki Budowlanej w Pionkach.
 
Zajęcia obejmą takie zagadnienia, jak: instalacje bezpieczeństwa pożarowego budynków, komputerowa analiza sytuacji pożarowej w budynku czy teoria i praktyka ryzyka. Słuchacze poznają też specjalistyczne angielskie słownictwo potrzebne do analizy fachowych dokumentów i specyfikacji.
 
Twórcy nowego kierunku nie wykluczają, że w kolejnych latach wykładowcami i studentami będą również osoby z zagranicy.

2014-02-11 ,