Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

W Małopolsce będzie coraz mniej chętnych na studia wyższe

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_0eb2ca68ca5851611.jpg
W Małopolsce będzie coraz mniej chętnych na studia wyższe
Liczba kandydatów na studia wyższe będzie w Małopolsce z roku na rok coraz mniejsza – wynika z badania wykonanego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W najbliższych latach najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze i studia medyczne.

Jak wynika z „Badania tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim", z czasem najpopularniejsze będą kierunki związane z usługami oraz nauki techniczne.
 
"Za trzy lata, podobnie jak teraz, najtrudniej będzie dostać się na kierunki rolnicze, takie jak weterynaria, ogrodnictwo, zootechnika, studia medyczne oraz związane z usługami" - poinformowała w środę rzecznik WUP w Krakowie Katarzyna Nyklewicz.
 
Zaznaczyła, że pierwsza pozycja kierunków rolniczych może dziwić, ale wynika to z jednej strony z dużego zainteresowania kandydatów, a z drugiej – stosunkowo niedużej liczby miejsc przygotowanych przez uczelnie na tych kierunkach.
 
Obecnie najwięcej osób w Małopolsce kształci się na kierunkach zaliczanych do grupy „Nauki społeczne, gospodarka i prawo”; są to m.in. ekonomia, politologia, socjologia, psychologia, dziennikarstwo, administracja, zarządzanie i prawo.
 
Ale, jak wynika z badania, liczba studentów na tych kierunkach będzie w najbliższych latach malała, a najpopularniejsze staną się nauki techniczne. Będzie również rosła liczba osób na kierunkach związanych z usługami, takich jak turystyka i rekreacja, inżynieria środowiska, transport, a także kosmetologia i bezpieczeństwo wewnętrzne.
 
Studia z grupy „Nauki społeczne, gospodarka i prawo” stracą również na popularności mierzonej liczbą kandydatów przypadającą na jedno miejsce.
 
Z przygotowanej przez WUP prognozy wynika, że grono uczniów szkół średnich, którzy otrzymają w Małopolsce świadectwo maturalne, zmniejszy się w roku szkolnym 2015/2016 o 37 proc. w porównaniu z rokiem 2004/2005.
 
Przyczyną malejącej liczby kandydatów na studia są przede wszystkim niekorzystne zmiany demograficzne, które zachodzą w Polsce.
 
Grono osób, które mogłyby rozpocząć edukację akademicką, maleje również z dwóch innych powodów: coraz więcej uczniów kończących szkołę średnią rezygnuje z przystąpienia do egzaminu maturalnego, zmniejsza się też liczba osób, które zdają ten egzamin. W roku szkolnym 2005/2006 ogółem w Małopolsce zaliczyło ją 90 proc. z tych, którzy do niej przystąpili, a w roku 2011/2012 – 82 proc.
 
Ze zdawania matury rezygnowali głównie uczniowie techników oraz liceów profilowanych. Oni też zdecydowanie częściej mieli problem z uzyskaniem na nim wymaganej liczby punktów; w przypadku liceów ogólnokształcących zarówno liczba uczniów przystępujących do matury, jak i jej zdawalność malała nieznacznie.
 
2013-10-03 ,