Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie buduje centrum terapii zwierząt

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_ea9554dd3c94135.jpg
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie buduje centrum terapii zwierząt

Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt wybuduje kosztem 76 mln zł Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Inwestycja w 90 proc. będzie dofinansowana z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Umowę na wybudowanie Centrum podpisali w środę w Lublinie rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Marian Wesołowski oraz Wiesław Milcarz, prezes firmy Condite, która wybuduje nowy gmach.

– Ta inwestycja zmieni w sposób diametralny warunki studiowania, kliniki weterynaryjne będą nowoczesne, wyposażone w nowoczesną aparaturę. Pozwoli nam to też w przyszłości uruchomić studia anglojęzyczne na wydziale medycyny weterynaryjnej – powiedział Wesołowski.

Centrum Patologii i Terapii Zwierząt powstanie z myślą o studentach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego. Funkcjonuje on obecnie w przestarzałych budynkach z lat 50-tych, których stan techniczny i zastosowane technologie nie pozwalają na dostosowanie ich do potrzeb badań i studiowania współczesnej medycyny weterynaryjnej.

– Tam praktycznie nie można nic przebudować czy nadbudować. Nowoczesna medycyna weterynaryjna wymaga odpowiedniej diagnostyki, badań laboratoryjnych, a w tych budynkach nie ma na to warunków – zaznaczył kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego Henryk Bichta.

Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt będzie się składało z dwóch budynków, między którymi wybudowany zostanie łącznik.

Jeden z budynków - czterokondygnacyjny, o powierzchni użytkowej ok. 7900 m kw. - przeznaczony będzie na Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Gospodarskich. W drugim – trzykondygnacyjnym, o powierzchni użytkowej ok. 2900 m kw. - mieścić się będzie Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Towarzyszących. W obu urządzone zostaną m.in. boksy dla zwierząt, bloki operacyjne, laboratoria, pomieszczenia diagnostyczne i zabiegowe.

Inwestycja pochłonie 76 mln zł, z czego ponad 24 mln zł to koszt nowoczesnego sprzętu i aparatury. Uczelnia wyda na to 7,6 mln zł ze środków własnych, a pozostałe 90 proc. kosztów ma pokryć dotacja z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Centrum ma być wybudowane do końca 2014 r.

Weterynaria to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym – ostatnio o jedno miejsce ubiegało się tu 10 kandydatów. Na pierwszym roku weterynarię studiuje na studiach stacjonarnych - 120 osób, a na studiach niestacjonarnych – 68. W sumie na Uniwersytecie Przyrodniczym jest 774 studentów weterynarii na studiach stacjonarnych oraz 189 na studiach niestacjonarnych.

PAP - Nauka w Polsce

2013-04-04 ,