Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Ukraińscy studenci promują Uniwersytet Opolski

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_33a8374d7f6576276.png
Ukraińscy studenci promują Uniwersytet Opolski

Grupa studentów wolontariuszy z Ukrainy promuje opolską uczelnię w swoich rodzinnych stronach. Uniwersytet Opolski obniża opłaty za semestr, by studiowanie dla młodzieży ze Wschodu było tańsze i bardziej dostępne.

Na Uniwersytecie Opolskim studiuje ok. 100 studentów z Ukrainy. W tym gronie jest sześciu doktorantów. Największym zainteresowaniem cieszą się stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, ekonomia, informatyka, germanistyka i anglistyka.

– Chcąc pozyskiwać studentów z Ukrainy nie kierujemy się niżem demograficznym. Polska powinna się otwierać na Wschód – powiedziała PAP prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak. – Młodzież z Ukrainy widzi, że tu się dobrze studiuje. Zawiązali grupę wolontariuszy i sami promują uczelnię w swoich rodzinnych stronach. Nie biorą za to żadnych pieniędzy, wręcz przeciwnie inwestują swój wolny czas.

Studenci wolontariusze sami przygotowali w języku ukraińskim ulotki o Uniwersytecie Opolskim. Jadąc do domu, np.: na święta, spotykają się w szkołach, na uczelniach, w domach studenckich w swoim regionie i opowiadają o możliwości studiowania na Uniwersytecie Opolskim. Sporządzili już nawet mapę miejsc, które odwiedzili.

– Już widać efekt pierwszych spotkań, które odbyły się przed świętami, w grudniu. Mamy więcej zapytań i zgłoszeń – przyznała Piątkowska-Stepaniak.

– Chcemy pokazać na Ukrainie, że jest takie miasto i taka uczelnia. Na Ukrainie kończy się szkołę średnią w wieku 17 lat i rodzice czasem boją się puszczać swoje dzieci na studia tak daleko. Tymczasem wcale nie muszą się bać – powiedziała PAP Liudmyla Kaszko, liderka grupy wolontariuszy, w której skład wchodzi 30 studentów. Żacy z Ukrainy prowadzą także stronę internetową, bloga i profil na Facebooku.

Często barierą nie do przejścia dla osób z Ukrainy są sprawy finansowe. Studenci zagraniczni muszą za semestr na polskich uczelniach płacić 2 tys. euro. – To często jest zaporowa kwota dla biednych osób ze Wschodu. Dlatego Uniwersytet Opolski obniżył opłatę do 3,6 tys. zł. Do tego trzeba jednak jeszcze dodać koszty utrzymania. Miasto Opole zwalnia studentów z opłaty (300 zł), gdy starają o kartę pobytu. Staramy się zdobywać sponsorów, fundować stypendia, ale czasem i tak całe rodziny składają się na to, by ktoś mógł studiować w Polsce. – powiedziała Piątkowska-Stepaniak.

– Robimy to po to, by młodzieży na Ukrainie udostępnić informacje z prawdziwego źródła, a nie od firm, które prowadzą akcje reklamowe i biorą za to pieniądze. Takie firmy inkasują od 600 do 2 tys. euro za udzielenie informacji, które można zdobyć za darmo – powiedziała PAP Kashko.

– Gdyby udało nam się podwoić liczbę studentów z Ukrainy byłoby znakomicie – powiedziała PAP Piątkowska-Stepaniak.

Ok. 70 proc. studentów z Ukrainy deklaruje, że chce pozostać w Polsce przynajmniej na kilka lat.

PAP - Nauka w Polsce

2013-03-06 ,