Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Uczelnie wychodzą pracodawcom naprzeciw

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_8957eb9491904782.jpg
Uczelnie wychodzą pracodawcom naprzeciw

Uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom firm i kształcą studentów kierując się wskazówkami potencjalnych pracodawców – zapewniali przedstawiciele przedsiębiorstw na IV Giełdzie Ofert Pracy i Przedsiębiorczości w Opolu.

Giełda obyła się w czwartek w Studenckim Centrum Kultury na Uniwersytecie Opolskim.

Pracowników szukały na niej m.in. Anita Kornacka i Paulina Rybicka z Katowic, z działu HR firmy Steria Polska zajmującej się outsourcingiem usług IT. Jak powiedziały, śląskie uczelnie coraz częściej pytają przedsiębiorstwa, z jakich technologii warto szkolić studentów, by znaleźli się oni potem na rynku pracy.

– Dlatego raz w roku jesteśmy zapraszani wraz z innymi pracodawcami branży informatycznej na spotkanie, na którym omawiany jest program nauczania – opowiedziała Kornacka. Dodała, że w ramach współpracy jej firmy z jedną z uczelni stworzony został np. słownik pojęć informatycznych dla studentów filologii romańskiej, której absolwentów często ta firma poszukuje.

Kolejnym wystawcą czwartkowej giełdy było przedsiębiorstwo Capgemini z Opola świadczące usługi doradcze, informatyczne i outsourcingowe. Pracownik firmy Damian Gryga powiedział, że współpracuje ona zarówno z Politechniką Opolską, jak i Uniwersytetem Opolskim, zwłaszcza z filologią germańską. – W ramach tej współpracy prowadziliśmy już szkolenia dla studentów zainteresowanych współpracą z nami. Przekazujemy też, co mogłoby się znaleźć w programie studiów, np. z zakresu bardzo specjalistycznego słownictwa informatycznego – mówił.

Dodał, że taka współpraca firma - szkoła wyższa jest korzystna dla wszystkich – studentów, bo daje możliwość szybszego znalezienia pracy; uczelni – bo kształci ludzi, którzy znajdą zatrudnienie i dla firmy, bo zyskuje ona przygotowanych np. językowo kandydatów, których doszkala potem pod potrzeby konkretnego projektu.

Pracodawcy, którzy wzięli udział w uniwersyteckiej giełdzie zapewnili też, że wbrew opiniom nie wszyscy przedsiębiorcy wymagają wieloletniego doświadczenia od świeżo upieczonych absolwentów.

Krzysztof Adamczuk z firmy transportowej LKW Walter powiedział, że przedsiębiorstwo, w którym pracuje chętnie przyjmuje właśnie osoby bez praktyki. Firma ma bowiem bardzo gruntownie przygotowany program szkoleniowy, dzięki któremu nowy pracownik w 3-4 miesiące poznaje specyfikę branży. – A z naszych obserwacji wynika, że osoby bez doświadczenia bywają bardziej chłonne na nowe informacje i bardzo pozytywnie przechodzą proces przystosowania do warunków pracy – mówił Adamczuk.

Czwartkową Giełdę Ofert Pracy i Przedsiębiorczości zorganizowało Akademickie Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego. Wzięło w niej udział 25 wystawców - firm i instytucji zajmujących się rynkiem pracy.

Łukasz Borecki z uniwersyteckiego centrum karier wyjaśnił, że głównym celem giełdy było udostępnianie studentom oraz absolwentom aktualnych ofert pracy, praktyk i staży, a także szkoleń. Zastrzegł, że warunkiem pojawienia się na giełdzie konkretnego wystawcy było właśnie prowadzenie bieżącej rekrutacji. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu na koniec marca w woj. opolskim było 57 784 osoby bezrobotne, z czego 6 082 miało wykształcenie wyższe, co stanowi 10,5 proc. ogółu bezrobotnych w regionie. Stopa bezrobocia na koniec marca wyniosła 15,5 proc.

PAP - Nauka w Polsce

2013-05-21 ,