Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Trzy Polki z ważnymi francuskimi odznaczeniami

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_135d0324852417107.jpg
Trzy Polki z ważnymi francuskimi odznaczeniami
Dr hab. Małgorzata Tryuk, Barbara Kucharczyk oraz prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska–Macukow otrzymały we wtorek w Warszawie wysokie francuskie odznaczenia z rąk ambasadora Francji w Polsce, Pierre'a Buhlera.

"Order Legii Honorowej został ustanowiony w roku 1802 przez Napoleona Bonaparte. Odznaczane są nim osoby wybitnie zasłużone na rzecz Francji oraz wartości, które ten kraj reprezentuje. Natomiast Order Palm Akademickich, ustanowiony dekretem cesarza Napoleona w 1808 r., jest przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej i ma wyróżniać osoby, które działając na uczelniach wyższych przyczyniają się do upowszechniania francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej" - przypomniał ambasador.
 
Insygnia Oficera Palm Akademickich otrzymała dr hab. Małgorzata Tryuk, językoznawca i translatolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast Insygnia Kawalera Legii Honorowej zostały wręczone Barbarze Kucharczyk, dyrektor przedstawicielstwa francuskiego banku Credit industriel et commercial (CIC) w Polsce oraz prof. dr hab. Katarzynie Chałasińskiej-Macukow, byłej rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Urodzona w Warszawie dr hab. Małgorzata Tryuk już w młodości miała kontakt z językiem francuskim – w wieku dziesięciu lat wyjechała do Bamako we francuskojęzycznym Mali (Afryka), gdzie jej ojciec był radcą handlowym. Po powrocie studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i choć doktorat zrobiła w Poznaniu, od wielu lat naucza na UW.
 
Jest autorką wielu książek fachowych, m.in. „Teoria i dydaktyka przekładu konferencyjnego” czy „O tłumaczach, prawnikach, lekarzach i urzędnikach – teoria i praktyka tłumaczenia środowiskowego”. Ma też w dorobku liczne prace naukowe, wśród nich poświęconą etyce pracy tłumacza - pt. „Ty nic nie mów, ja będę tłumaczył”. Order Palm Akademickich otrzymała „za zasługi w dziele upowszechniania języka francuskiego”.
 
Barbara Kucharczyk, również urodzona w Warszawie jest magistrem filologii romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, skończyła też zarządzanie (wspólny dyplom Szkoły Głównej Handlowej oraz paryskiej Ecole des hautes etudes commerciales – HEC). Kilka lat temu została dyrektorem generalnym przedstawicielstwa banku Credit industriel et commercial (CIC) w Polsce. Order Legii Honorowej otrzymała za "niesłabnące zaangażowanie na rzecz promocji francuskiej gospodarki i kultury”.
 
Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow urodziła się w Łodzi, ale studia skończyła na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Fizyki. Staż na uniwersytecie Franche-Comte zapoczątkował jej współpracę z naukowcami francuskimi. Specjalnością profesor jest optyka informacyjna - holografia, optyczne i hybrydowe przetwarzanie informacji, metody korelacyjne, rozpoznawanie i klasyfikacja obrazów, optyczne pamięci skojarzeniowe i rozwiązania fotoniczne w technikach informacyjnych. Kieruje laboratorium przetwarzania danych, jest też zastępcą dyrektora Instytutu Geofizyki UW. Była rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, a także przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Order Legii Honorowej przyniosło jej „zaangażowanie na rzecz polsko–francuskiej współpracy uniwersyteckiej oraz promocji języka francuskiego jako języka nauki".
 
2013-10-17 ,