Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Trwa remont Collegium Novum

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_e0798ef1f61279926.jpg
Trwa remont Collegium Novum
 Trwa remont reprezentacyjnego, zabytkowego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Novum, w którym siedzibę mają władze krakowskiej uczelni. Do końca 2013 roku powinny się zakończyć najważniejsze prace renowacyjne.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni Katarzyna Pilitowska, remont neogotyckiego gmachu jest jednym z elementów mających przygotować uczelnię na zbliżający się jubileusz 650-lecia fundacji przez króla Kazimierza Wielkiego.

Prowadzone od ok. trzech miesięcy prace mają charakter budowlany i konserwatorski. Ich ważnym elementem jest wymiana pokrycia dachu: mocno już zniszczoną miedź ma zastąpić dwubarwny łupek. Jest to powrót do pierwotnego rodzaju pokrycia dachu Collegium, które funkcjonowało od drugiej połowy lat 80. XIX wieku do lat 1929-32. W związku z tym szkielet dachu poddano restauracji - m.in. oczyszczono drewno i wzmocniono konstrukcję dachu.

Prace budowlane i konserwatorskie są też prowadzone w obrębie portyku wejściowego. Zostanie tu położona zrekonstruowana posadzka ceramiczna zniszczona po wcześniejszych pracach związanych ze wzmocnieniem jej podłoża. Wszystkie elewacje budynku wraz z kamiennym detalem architektonicznym poddawane są zabiegom restauratorskim. „Ostatnia konserwacja odbyła się 20 lat temu, a więc obiekt wymagał już ponownej odnowy, zgodnie z regułami postępowania konserwatorskiego” – przypomniała rzeczniczka.

Wnętrza Collegium Novum: reprezentacyjny hol, przedsionki, główna klatka schodowa i wszystkie korytarze są kompleksowo konserwowane i odnawiane po raz pierwszy od lat 60. XX wieku. Zostanie zachowana kolorystyka wnętrz zaproponowana i wykonana w 2000 roku. Prace restauratorskie są poprzedzane wymianą wyeksploatowanych instalacji elektrycznych i grzewczych oraz wprowadzona jest nowa instalacja zabezpieczenia przeciwpożarowego. Na parterze będą wymienione zniszczone ceramiczne płytki podłogowe.

W ramach przygotowań do jubileuszu do końca roku uczelnia odnowi kilka innych budynków uniwersyteckich w centrum Krakowa. Będą to zabytkowe kolegia oraz Biblioteka Jagiellońska. Koszt planowanych przedsięwzięć to ponad 5,1 mln zł. Połowę tej kwoty pokryje UJ, a drugą połowę Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

PAP - Nauka w Polsce


2013-08-26 ,