Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Sztuka oszczędzania - jak robią to studenci?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bc762ab1239818508.jpg
Sztuka oszczędzania - jak robią to studenci?
Student pod koniec miesiąca ma w lodówce już tylko ketchup, a studencka kanapka to chleb posmarowany nożem. Stereotypy krążące wokół tego środowiska są oczywiście prześmiewcze i mocno przesadzone, ale jak w każdym przysłowiu, tak i w powiedzeniu „oszczędny jak student” tkwi ziarnko prawdy. 

Studenckie wydatki...
 
Finansowo studentowi bardziej opłaca się wynajmować pokój w mieszkaniu położonym na obrzeżach niż w centrum miasta. I tak nie uniknie on konieczności zakupu biletu na komunikację, więc jedyny koszt dojazdu na uczelnię z dalszych dzielnic to kilkanaście minut snu mniej. Co ciekawe, im większe mieszkanie, tym taniej. Przykładowo w trzypokojowym mieszkaniu dzielonym między kilka osób, mniej zapłacimy za korzystanie z tak zwanych części wspólnych jak kuchnia czy łazienka. Nie od dziś wiadomo, że w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni najdroższe są kawalerki. Zarówno ich kupno, jak i wynajem. Oszczędny student nie powinien też jadać na mieście. Codzienny zakup kanapki za 3 złote w uczelnianym barku daje sumę 600 zł w ciągu dwóch semestrów. Nawyk robienia regularnych zakupów żywieniowych i to nie w osiedlowym sklepie, ale w supermarkecie, pozwoli sporo odłożyć w studenckiej skarbonce. „Od kiedy przeniosłam się do Warszawy na studia, sama przyrządzam sobie jedzenie. Część rzeczy przywożę z domu, czasem pozwalam sobie na zamówienie pizzy. Do pubów nie chodzę w ogóle, wolę wpadać na imprezy do znajomych niż płacić 8 złotych za piwo” opowiada Anka, studentka IV roku prawa i administracji na Uniwersytecie Warszawskim.
 
...i dochody
 
Studenci to mistrzowie dodatkowych prac zleconych. Roznoszenie ulotek, drobne tłumaczenia, zajmowanie się dziećmi to popularne zajęcia po wykładach. Najczęstsze formy zatrudnienia to umowy o dzieło, czasem trafiają się prace zdalne przez Internet. Wysokość zarobków najczęściej zależy od ilości zleceń. Poza tym część szczęśliwców może liczyć na niektórych uczelniach na stypendia socjalne lub naukowe. Jak pomnożyć tych kilkaset złotych, które uda się zaoszczędzić? Najlepiej postawić na swobodę wpłat i wypłat, czyli konto oszczędnościowe i to najlepiej darmowe, takie jak w Idea Banku. Jeśli wpłacimy na nie jednorazowo 1000 złotych, nasz zysk w każdym miesiącu wyniesie kilka złotych.

2014-01-02 ,