Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Światowi eksperci dyskutowali o zagrożeniach w cyberprzestrzeni

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7aa8f78abb9810874.jpg
Światowi eksperci dyskutowali o zagrożeniach w cyberprzestrzeni
Najnowsze światowe trendy w walce z cyberzagrożeniami były tematem siedemnastej konferencji SECURE, w której wzięło udział ponad 460 uczestników i prawie 50 prelegentów z Polski i świata. Konferencja odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Konferencję poświęconą zagadnieniom bezpieczeństwa teleinformatycznego zorganizowały instytut badawczy NASK oraz działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Jednym z patronów medialnych był serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.
 
Podczas otwierającej sesji SECURE 2013 wystąpili Ryan Kazanciyan z firmy Mandiant oraz William Hagestad II z Red Dragon Rising. Omówili oni kwestię ataków APT, ukierunkowanych na strategiczne instytucje i przedsiębiorstwa. Według Kazanciyana pomimo że średni czas dostępu do systemów firmy po skutecznym ataku w ostatnich latach znacząco się skrócił, to nadal wynosi blisko 35 tygodni. Zdaniem eksperta same ataki dochodzą do skutku nie tylko dzięki stosowaniu szczególnie wyrafinowanego złośliwego oprogramowania, ale także w wyniku zaniedbań administratorów, którzy nie są świadomi ich konsekwencji.
 
Glenn Wilkinson z SensePost omawiał narzędzia integrujące ataki na prywatność użytkowników sieci bezprzewodowych. Zwrócił uwagę na fakt, że choć słabości sieci WiFi są znane już od 2004 roku, to nabrały na znaczeniu dopiero w ostatnich kilku latach, na skutek ekspansji urządzeń mobilnych, a co za tym idzie gwałtownemu upowszechnieniu się tej technologii.
 
Podczas tegorocznego SECURE nie zabrakło także prezentacji członków zespołu CERT Polska. Jego kierownik Piotr Kijewski przedstawił przegląd działań podjętych w 2013 roku w walce z botnetami, zwracając szczególną uwagę na operacje związane z Virutem czy Citadel plitfi. Dodatkowo Łukasz Siewierski przeanalizował zalety i wady różnych metod płatności elektronicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa, prezentując na ich tle konsekwencje korzystania z protokołu NFC.
 
Konferencji towarzyszyły cztery warsztaty SECURE Hands-on. Dotyczyły one m.in. wyszukiwania i identyfikacji śladów infekcji złośliwym oprogramowaniem oraz ataków w sieciach korporacyjnych. Z kolei nowością tegorocznej edycji była wystawa „SECURE Expo”, której uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszą ofertą rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa.
 
Konferencja SECURE skupia krajowych oraz zagranicznych ekspertów z uznanych instytucji związanych z problematyką cyberzagrożeń i walki z cyberprzestępczością. „Tegoroczna edycja była rekordowa zarówno pod względem liczby prelegentów, jak również uczestników, którzy wzięli udział w 40 wystąpieniach poświęconych bezpieczeństwu sieciowemu. W sumie w ciągu dwóch dni konferencji wystąpiło 47 prelegentów, wśród których znalazło się 18 ekspertów zagranicznych” – informują organizatorzy konferencji.
 
Patronat honorowy nad konferencją SECURE 2013 objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).
 
2013-10-22 ,