Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Stypendia w Polsce czekają na niemieckich uczonych

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_46790a9ddd968444.jpg
Stypendia w Polsce czekają na niemieckich uczonych
Wybitni niemieccy uczeni, którzy chcieliby prowadzić badania w Polsce mogą otrzymać stypendium im. Aleksandra von Humboldta. Zgłoszenia niemieckich kandydatów do stypendium, do 30 września, mogą zgłaszać polscy naukowcy.

Przyznawane w Polsce Stypendium im. Aleksandra von Humboldta stanowi odpowiednik "Humboldt-Forschungspreis", prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta.

Stypendia przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) są przyznawane wybitnym uczonym niemieckim o najwyższych kwalifikacjach i znaczącym wkładzie w naukę światową, w uznaniu ich dotychczasowych osiągnięć badawczych. Mają umożliwić im prowadzenie badań naukowych w wybranym ośrodku w Polsce.

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać polscy uczeni. Wnioski pochodzące bezpośrednio od uczonych niemieckich nie będą przyjmowane. Stypendium może być przyznane na czas od trzech do sześciu miesięcy i wykorzystane w ciągu trzech lat od przyznania. Wysokość stypendium wynosi obecnie równowartość czterech tys. euro miesięcznie.

Polska jednostka naukowa zgłaszająca kandydaturę powinna zagwarantować nominowanemu uczonemu niemieckiemu techniczne możliwości realizacji zamierzonego programu badawczego: dostęp do laboratoriów i koniecznych do badań materiałów, a także właściwych archiwów i bibliotek.

FNP pokryje koszty przyjazdu do Polski laureata oraz jego współmałżonka, o ile ten będzie przebywał z laureatem w trakcie realizacji stypendium co najmniej przez trzy miesiące.

Przyznawanie stypendium odbywa się na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do podobnych organizacji z 19 krajów, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu tych wyróżnień najwybitniejszym uczonym.

Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/stypendia-im-a-von-humboldta-rozpoczynamy-nabor-wnioskow/

PAP – Nauka w Polsce


2013-08-23 ,