Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Studenci otrzymali stypendia ze Śląskiego Funduszu Stypendialnego

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_30d99110419614221.jpg
Studenci otrzymali stypendia ze Śląskiego Funduszu Stypendialnego
29 studentów otrzymało w środę w Katowicach stypendia przyznawane przez Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego. Wspiera on studentów z woj. śląskiego, którzy mają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie są w trudnej sytuacji materialnej.

To już 25. edycja akcji stypendialnej, zainaugurowanej kilkanaście lat temu przez ówczesnego senatora, nieżyjącego już Adama Graczyńskiego. Łączna suma wsparcia to ponad 60 tys. zł. W dotychczasowych edycjach stypendia otrzymało blisko 700 młodych ludzi na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł.

„Beneficjentami stypendiów są studenci, trzeba o nich pamiętać, bo dla nich często te przysłowiowe parę groszy jest sumą, których rodziny nie mogą im dać” – powiedział podczas uroczystości wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który przewodniczy Radzie Funduszu.

„Wsparcia nie byłoby, gdyby nie darczyńcy. Niedawno osoba samotna zapisała w testamencie swoje mieszkanie na cele funduszu. To szlachetne zrywy, które mają uznanie w środowisku. Takich inicjatyw powinno być więcej, bo osób potrzebujących wsparcia jest dużo” – dodał.

Wolontariuszka funduszu Iwona Fudała podkreśliła, że wielu studentów z trudem wiąże koniec z końcem. „To jest bardzo częsty problem. Mamy studentów, którzy się zupełnie sami utrzymują, bo mama nie żyje, tata nie żyje. Są i tacy, których rodzice są na rencie czy na emeryturze, większość pieniędzy wydają na leki, a oni sami studiują na dwóch kierunkach i mają wspaniałą średnią” – powiedziała.

Stypendium otrzymał w środę m.in. Kamil Sudra, który studiuje informatykę na Politechnice Częstochowskiej. „Chciałbym je przeznaczyć na kursy, które mi umożliwią zdobycie certyfikatów technicznych. Są pomocne przy rozmowie z pracodawcą. Widać, że student się nie obijał podczas nauki” – powiedział PAP.

Wsparcie mogą otrzymać osoby pochodzące z województwa śląskiego, z minimalną średnią 4,5, z rodzin, w których dochód nie przekracza 870 zł brutto na osobę. Pieniądze przysługują studentom uczelni publicznych i niepublicznych.

Śląski Fundusz Stypendialny powstał w styczniu 2001 r. Jest zasilany przez śląskie firmy, przedsiębiorstwa i uczelnie. Senator Graczyński był pierwszym przewodniczącym Rady Funduszu. Po jego śmierci w 2004 r. Radzie przewodniczyła wicemarszałek Krystyna Bochenek. Po jej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zastąpił ją na tym stanowisku wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

PAP - Nauka w Polsce


2013-06-27 ,