Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Studenci nie będą musieli płacić na ZUS

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_8087fb992c6512878.jpg
Studenci nie będą musieli płacić na ZUS
Pod względem wysokości wynagrodzenia, Polska pozostaje z pewnością jednym z tańszych krajów w Europie. Niewątpliwie na ten stan rzeczy ma wpływ duża ilość tzw. umów "śmieciowych" - czyli umów o dzieło i zlecenia, które przyczyniają się do zmniejszenia kosztów zatrudnienia. Jednak w ostatnim czasie pojawił się pomysł, aby przy tego typu umowach musiała być płacona składka na ZUS.

Głównym powodem takiego działania miałoby być zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Dzięki temu, młodzi ludzie mieliby np. łatwiej decydować się na założenie rodziny.

Jednak "ozusowanie" umów nie byłoby dobrą wiadomością dla studentów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Większość z nich pracuje właśnie na takich - elastycznych, ale też wygodnych dla pracodawcy - umowach. Jednak takie elastyczne formy zatrudnienia nierzadko sprawiają, że pracodawcy chętniej zatrudniają studentów - a oni dzięki temu mogą zdobyć niezbędne doświadczenie.

Na szczęście propozycja "ozusowania" umów o dzieło i zlecenie nie zostanie zrealizowana - choć i tak (jak tłumaczył minister administracji i cyfryzacji Michał Boni) nie miała dotyczyć studentów. Ostatecznie informację o obłożeniu umów o dzieło składką ZUS zdementował premier, podczas wystąpienia w sejmie.

Na razie więc wszyscy pracujący na umowach "śmieciowych" nie muszą się obawiać zmniejszenia wynagrodzenia. W przyszłości jednak nie można niczego wykluczyć - zwłaszcza, że temat tych umów regularnie powraca w mediach i w wypowiedziach polityków niemal wszystkich opcji.
2012-10-16 ,