Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Studenci Europejskiej Akademii Sztuk kolorują świat wychowankom Policyjnej Izby Dziecka

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_3289a59a871722979.jpg
Studenci Europejskiej Akademii Sztuk kolorują świat wychowankom Policyjnej Izby Dziecka

Studenci oraz absolwenci Europejskiej Akademii Sztuk z Grupy Uczelni Vistula w dniach 22-24 mają br. tworzyli ogromny, mający ponad 200 metrów kw. obraz na murze otaczającym dziedziniec Policyjnej Izby Dziecka. Projekt murala jest przedsięwzięciem społecznym będącym częścią programu „Dwa światy, jedna z dróg, Twój wybór”. W akcję zaangażowali się również znani polscy sportowcy.

Projekt „Dwa światy, jedna z dróg, Twój wybór” to program profilaktyczny skierowany do wychowanków Policyjnej Izby Dziecka w Warszawie. Został opracowany w celu likwidowania niewłaściwych postaw młodzieży. Problemy wychowawcze dzieci występujące na terenie PID wynikają głównie z nieakceptowanych społecznie postaw nieletnich wobec życia i siebie. Treści wychowawcze są realizowane przez wychowawców i dyżurnych Policyjnej Izby Dziecka, natomiast mural ma je wzmacniać. Dzięki temu młodzież dostaje możliwość poznania dwóch światów, dwóch modeli życia, zrozumienia konsekwencji wyboru tej złej drogi.

– Nad projektem murala pracowała grupa 6 osób przez ponad 2 tygodnie. Staraliśmy się podjąć temat symbolicznie a nie dosłownie, tak aby nawet kolory niosły ze sobą wyraźny przekaz. Wierzymy, że przez stworzenie tego ogromnego obrazu możemy pomóc przy resocjalizacji dzieci przebywających w Policyjnej Izbie Dziecka. – mówi Magdalena Cybulska, koordynatorka projektu, wykładowca Europejskiej Akademii Sztuk Grupy Uczelni Vistula

Mural zaprojektowany przez artystów z EAS jest podzielony na dwie części, co wiąże się z hasłem całego programu „Dwa światy, jedna z dróg, Twój wybór”. Pierwsza z nich przedstawia złą drogę z symbolicznie ujętymi tematami zniewolenia przez narkotyki, alkohol, hazard i drogę przestępczą. Wymowę tej części podkreślają ciemne, zgaszone kolory. Druga strona obrazuje dobry świat i odpowiednią drogę życia. Dominuje tutaj spokój, radość, życie rodzinne, sport i nauka. A wszystko skąpane jest w jasnych, pozytywnych barwach.

 – Stworzenie projektu murala stało się możliwe dzięki bezinteresownej pomocy artystów z Europejskiej Akademii Sztuk. Dla dzieci z PID świadomość, że ktoś dla nich coś robi jest szczególnie ważne. Fakt, że działają uczelnie kształtujące w studentach wartości prospołeczne jest niezwykle budująca  – mówi mł.asp. Karolina Karwowska z PID.

W akcje zaangażowali się również polscy sportowcy. Na radosnej części obrazu znajduje się żaglówka – symbol Romana Paszkowskiego, który pierwszego dnia prac nad obrazem, napisał na murze hasło „Nigdy się nie poddawaj!”. Ostatniego dnia prac swój ślad zostawili również Paweł Nastula oraz Zofia Klepacka. Polski judoka, czerpiąc z własnych doświadczeń napisał, że „Ból jest tymczasowy, duma jest wieczna”. Z kolei Zofia Klepacka, reprezentantka Polski w windsurfingu napisała, żeby iść przez życie „Zawsze z wiatrem”.

2013-05-27 ,