Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rynek pracy: jednak nie będzie nowych miejsc pracy?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_cc490dfb1b4433170.jpg
Rynek pracy: jednak nie będzie nowych miejsc pracy?
Nie minęło kilka dni od czasu, gdy Instytut Badawczy Randstad opublikował raport na temat planowanego przez pracodawców w Polsce zatrudnienia. Wnioski były umiarkowanie optymistyczne: większych zmian (zarówno pozytywnych jak i negatywnych) nie należy się spodziewać. Tymczasem według przeprowadzonego przez ManpowerGroup badania, sytuacja nie jest tak dobra - przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Oto bowiem główny wniosek ma wydźwięk negatywny: prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej na IV kwartał 2012 roku wynosi -1 proc. "Jest to pierwsza negatywna prognoza dla Polski od czasu rozpoczęcia badania w II kwartale 2008 r." możemy przeczytać w opublikowanym materiale.

Jak wyglądają twarde liczby użyte do wysnucia takich wniosków? Przebadano 751 pracodawców w Polsce, z czego 12 proc. chce zwiększyć zatrudnienie, 14 proc. będzie zwalniać a 69 proc. prognozuje brak zmian w liczbie etatów.

- Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w trzech ostatnich miesiącach 2012 roku - wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup Polska. - Liczymy jednak, że w rzeczywistości sytuacja okaże się lepsza od prognoz.

Jednak nie wszystkie sektory wykazują się pesymizmem. Zatrudnienie zwiększy się m.in. w sektorze Transport/Logistyka/Komunikacja. Jeżeli studiujesz lub jesteś absolwentem kierunku związanego z tą branżą, o pracę możesz być spokojny - zwiększenie ilości etatów jest prognozowane na poziomie 12 proc.

Podobnie powody do optymizmu mogą mieć studenci i absolwenci kierunkow związanych z sektorem Finansów, Ubezpieczeń, Nieruchomości i Usług (+9 proc.), Restauracji i Hoteli (+5 proc.), Instytucji Sektora Publicznego (+4 proc.) oraz Handlu Detalicznego i Hurtowego (+2 proc.).

Skąd więc ujemna prognoza? Ponieważ w pozostałych sektorach planowane są redukcje w zatrudnieniu: Energetyka, Gazownictwo i Wodociągi (-13 proc.), Kopalnie i Przemysł wydobywczy (-6 proc.), Budownictwo (-4 proc.), Produkcja przemysłowa (-3 proc.), a także Rolnictwo, Leśnictwo i Rybołówstwo (-3 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o regiony, najbardziej optymistycznie podchodzą przedsiębiorcy z północno-zachodniej (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) oraz południowo-zachodniej (dolnośląskie, opolskie) części Polski, gdzie prognoza zatrudnienia netto jest szacowana na +5 proc.

Wszelkie prognozy pokazują zatem, że nowe miejsca pracy będą się pojawiać, choć może nie w takim tempie jak dotychczas i nie we wszystkich miejscach w kraju. Oczywiście są to tylko prognozy - jak będzie na prawdę, przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy.

2012-09-12 ,