Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rynek pracy: czy pracodawcy będą zatrudniać?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_ce997239208731197.jpg
Rynek pracy: czy pracodawcy będą zatrudniać?
To, że pracodawcy planują w ogóle zatrudniać nowych pracowników w momencie, gdy wciąż dokładnie nie wiadomo kiedy i z jaką siłą uderzy kryzys, już jest powodem do optymizmu. Jednak taką postawę prezentuje jedynie jedna trzecia pracodawców - dokładnie 32 proc. z badanych przedsiębiorstw.

Może mieć to związek z ogólnym stanem nastrojów polskich przedsiębiorców. Jeszcze w kwietniu 15 proc. z nich obawiała się recesji. Obecnie obawy przed spowolnieniem gospodarczym ma już 33 proc. pracodawców. Nadal jednak większość z nich (41 proc.) nie spodziewa się wielkich zmian w sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Dane zebrane w raporcie wskazują na to, że ofert pracy może być nieco więcej niż w I kwartale tego roku. Chęć zwiększenia zatrudnienia zapowiedziało bowiem 24 proc. badanych przedsiębiorstw (w porównaniu do 17 proc. w I kwartale). Za to ponad połowa pracodawców (56 proc.) zadeklarowała, że zatrudnienie w ich firmie nie ulegnie zmianie.

Najbardziej dostępni na rynku pracy byli pracownicy administracyjni. Jeżeli zaś ktoś ukończył studia z dziedziny IT, to nadal nie powinien się martwić o znalezienie pracy - według przebadanych pracodawców to właśnie absolwentów takich kierunków najtrudniej jest znaleźć i zatrudnić. Studenci również mogą się cieszyć - najczęściej bowiem są poszukiwani pracownicy niższego szczebla, od których nie wymaga się wielkiego doświadczenia.

Badanie pokazuje, że znaczących zmian na rynku pracy w najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać. Jednak zapowiadane spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na weryfikację strategii zatrudnienia w polskich firmach.

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Badawczego Randstad.

Zwiększ swoje szanse na rynku pracy! Zarejestruj się w Youngpro już teraz!

2012-09-11 ,