Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Resort nauki: wzrasta liczba kobiet na kierunkach technicznych

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_5950537d826010048.jpg
Resort nauki: wzrasta liczba kobiet na kierunkach technicznych

Chociaż liczba studentek na uczelniach technicznych od 2007 r. wzrosła z 31 proc. do 37 proc. w roku 2013, a na kierunkach m.in. przyrodniczych i technicznych rośnie liczba doktorantek, to wciąż zbyt małej liczbie kobiet udaje się wejść na wyższe szczeble kariery naukowej - poinformował resort nauki.

"Rośnie liczba kobiet kontynuujących naukę w szkołach wyższych, w tym także na politechnikach: liczba studentek od 2007 roku z 31 proc. podniosła się do 37 proc. w 2013 r." - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przesłanym PAP komunikacie.

 

Wśród wszystkich osób posiadających magisterium w Polsce jest 64 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn, z czego przewaga kobiet cały czas się zwiększa. Sukcesywnie od ponad dekady rośnie też udział procentowy doktorantek na kierunkach m.in. przyrodniczych, technicznych, medycznych i rolniczych. Kobiet-doktorantek nauk medycznych i nauk o zdrowiu jest obecnie ponad 66 proc., tych reprezentujących nauki rolnicze – prawie 66 proc., najmniej jest ich w grupie nauk inżynieryjnych i technicznych – 34 proc.

 

Równocześnie jednak wciąż zbyt małej liczbie kobiet udaje się wejść na wyższe szczeble kariery naukowej. Wśród osób z habilitacją kobiety stanowią 32 proc., z tytułem profesora – 21 proc. Z kolei w konkursach grantowych Narodowego Centrum Nauki MAESTRO - dla zaawansowanych naukowców: kobiety otrzymały tylko 15 proc. grantów.

 

Tylko 13 proc. kobiet w Polsce jest rektorami szkół wyższych, zaś na wydziałach Polskiej Akademii Nauk ani jedna kobieta nie jest dziekanem. "Ta sama zależność dotyczy sektora B+R: w 2012 r. ponad 89 proc. zatrudnionych kobiet w B+R miało stopień doktora, prawie 50 proc. doktor habilitowanej, i już tylko 29 proc. tytuł profesorski" - czytamy w komunikacie MNiSW.

 

Resort nauki przypomina, że aby zachęcić kobiety do aktywniejszego działania w obszarze nauk ścisłych i technicznych ministerstwo wprowadziło m.in. kryterium „osoby rozpoczynającej karierę naukową”, maksymalnie 5 lat po doktoracie, do którego nie wlicza się przerw na urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy. Rząd wprowadził też Krajowy program na rzecz równego traktowania na lata 2013-2016, obejmujący politykę antydyskryminacyjną, w tym równe traktowanie w systemie edukacji. Resort nauki zobowiązał ponadto Polską Komisję Akredytacyjną do tego by w jej składzie znalazło się co najmniej 30 proc. kobiet.

 

Równolegle prowadzone są też przez inne instytucje oraz organizacje pozarządowe działania promujące obecność kobiet na kierunkach ścisłych i technicznych np. "Dziewczyny na politechniki!” i "Dziewczyny do ścisłych!".

 

Efekty działania tych akcji podsumowano w czwartek podczas konferencji w Sejmie. Jak mówiła Magdalena Maciejewska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, akcje promujące obecność kobiet na kierunkach technicznych i ścisłych stanowią znaczące wsparcie w budowaniu systemu zachęt dla przyszłych studentek i kobiet naukowców. Uzupełniają tym samym działanie m.in. programu kierunków zamawianych, którego celem jest zwiększanie szans młodych ludzi na rynku pracy, poprzez zamawianie kierunków kształcenia o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Program zakłada m.in. motywacyjne stypendia dla najlepszych studentów oraz dofinansowanie uczelni, które prowadzą wspomniane kierunki, aby mogły podnieść atrakcyjność kształcenia na kierunkach matematycznych, przyrodniczych, technicznych.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

2014-05-16 ,