Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rektorzy zaproszeni do współpracy nad deregulacją dostępu do zawodów

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_06f0d48dae9969134.jpg
Rektorzy zaproszeni do współpracy nad deregulacją dostępu do zawodów
Minister sprawiedliwości Marek Biernacki oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaprosili rektorów polskich uczelni oraz studentów do współpracy przy projekcie kolejnej ustawy dotyczącej deregulacji dostępu do zawodów.

Ministrowie w liście skierowanym do rektorów zaprosili władze uczelni, a także organizacje studenckie oraz studentów do udziału w konsultacjach dotyczących czwartej transzy deregulacyjnej, która związana jest z ułatwieniem dostępu do kolejnych zawodów. Szefowie resortów sprawiedliwości oraz nauki zachęcili do informowania o przepisach niekorzystnie wpływających na dostęp do zawodów.
 
„Deregulacja została zainicjowana przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, którzy opuszczając mury szkoły wyższej, stykają się często z nieuzasadnionymi barierami w dostępie do wymarzonego zawodu, nierzadko przekreślającymi plany dalszej kariery zawodowej" - zaznaczają szefowie resortów sprawiedliwości oraz nauki w liście do rektorów. Zaznaczają, że w momencie rozpoczęcia prac nad deregulacją, Polska była europejskim rekordzistą w liczbie zawodów regulowanych.
 
Jak przypomniano, pakiet deregulacyjny podzielony został na trzy transze, spośród których pierwsza, ułatwiająca dostęp do 51 zawodów, weszła już w życie, a prace nad kolejnymi dwiema transzami - obejmującymi 195 zawodów - są już zaawansowane. O pomoc przy czwartej transzy deregulacyjnej Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się poprosić obywateli. Jak wyjaśniono w liście, projekt kolejnej ustawy w sprawie deregulacji dostępu do zawodów zostanie oparty na wnioskach zgłoszonych przez obywateli w ramach sondażowych konsultacji.
 
Konsultacje prowadzone są na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.deregulacja.ms.gov.pl). Jest tam dostępna elektroniczna ankieta, przy pomocy której możliwe jest zgłaszanie problemów związanych z dostępem do różnych zawodów. "Powodzenie tej inicjatywy zależy w dużej mierze od zaangażowania potencjalnych beneficjentów, czyli przede wszystkim ludzi młodych. Jesteśmy przekonani, że projekt przyczyni się do ułatwienia studentom i absolwentom wejścia na rynek pracy, także w ramach profesji zgodnych z prowadzonymi przez państwa kierunkami studiów" - kończą list ministrowie.
 
2013-11-15 ,