Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rektor SGH: restrukturyzacja uczelni poprawi jej szanse w rankingach

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_01eafd70497612086.png
Rektor SGH: restrukturyzacja uczelni poprawi jej szanse w rankingach
Dzięki restrukturyzacji SGH będzie lepiej odpowiadała kryteriom międzynarodowych rankingów uczelni, co może zwiększyć jej szansę na lepsze w nich wyniki - podkreślał w czwartek rektor tej uczelni prof. Tomasz Szapiro.

Z SGH zostaną wydzielone trzy szkoły. Z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie i Kolegium Zarządzania i Finansów powstanie Szkoła Biznesu. Szkoła Ekonomii zostanie utworzona na bazie Kolegium Analiz Ekonomicznych oraz Kolegium Gospodarki Światowej, zaś Kolegium Ekonomiczno-Społeczne zostanie przekształcone w Szkołę Polityki Publicznej - poinformował rektor na spotkaniu z dziennikarzami.

W opinii rektora restrukturyzacja może dobrze wpłynąć na pozycję SGH w międzynarodowych rankingach uczelni. "Ranking jest traktowany jak plebiscyt. My jesteśmy uniwersytetem ekonomicznym, jesteśmy 'wieloboistą'. Funkcjonujemy w przekonaniu, że dobre kształcenie musi być oparte na interdyscyplinarnym kształceniu, bazującym na badaniach naukowych. A rankingi z konieczności skupiają się na cząstce naszej działalności, tj. na kształceniu zarządzania. Jako uczelnia występujemy więc jak wieloboista w biegu na sto metrów w konkurencji ze sprinterem, gdyż biznes, czyli 'zarządzanie', to tylko część naszej aktywności. "Dlatego jednym z powodów dla takiej - a nie innej restrukturyzacji - jest to, żeby wystawiać do rankingu 'sprinterów', a nie 'wieloboistów' " - mówił.

Zapowiadając zmiany prof. Szapiro podkreślił, że " 'polityka publiczna' jest na świecie bardzo stabilnym oferentem miejsc pracy". "O ile w sektorze usług finansowych mamy dużą dynamikę, ogromną dynamikę mamy też odnośnie zapotrzebowania na praktyczne stosowanie informatyki, o tyle popyt na zarządzanie w sektorze publicznym jest stabilny od lat w każdym sektorze. Wręcz mówi się, że kłopoty, których doświadczamy ze służbą zdrowia, z transportem - wynikają stąd, że struktury, które zarządzają tymi sektorami, nie posiadają odpowiednio dobrych kadr" - podkreślał.

W nowej strukturze organizacyjnej rozpocznie się dopiero rok akademicki 2014/2015. "Rozpoczynamy wtedy studia w nowej strukturze oraz kontynuujemy zobowiązania wobec studentów już przyjętych" - poinformował rektor. Dodał, że przez pewien czas nowy tryb będzie realizowany równolegle z dotychczasowym, dopóki uczelni nie ukończą osoby studiujące w obowiązującym obecnie. "Studenci, którzy zaczęli studia zgodnie z jakąś umową społeczną czy formalną, dokończą studia wedle swoich wyborów" - zapewniał. Dodał, że na wykładach będą oni mogli korzystać z nowych ofert.

"Nowa oferta na pewno obejmie to, co sprawdziło w dotychczasowym kształceniu na SGH" - zaznaczył prof. Szapiro. SGH ma "przepotężny popyt na finanse i rachunkowość, jest też rosnący popyt na 'metody ilościowe' czyli metody analityczne i przetwarzanie informacji. Umocniły się też pewne komplementarne kierunki związane z zarządzaniem; budujemy 'politykę publiczną' " - opowiadał.

Nowe szkoły mają być autonomiczne i finansowo odpowiedzialne za prowadzone kierunki studiów. Zmiany mają pozwolić m.in. na zwiększenie potencjału badawczego i zdolności do pozyskiwania środków na badania, ciągłe podnoszenie jakości studiów, a także na sprawniejsze zarządzanie całą uczelnią.

PAP - Nauka w Polsce
2013-09-20 ,