Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Raport: w Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_550e16f8082257151.jpg
Raport: w Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych
W Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych, jednak wciąż stanowią oni tylko 1,74 proc. wszystkich studiujących. Najwięcej studentów - blisko 10 tys. - przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy - wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2013” przedstawiła ona najnowsze trendy umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie fundacja, w Polsce studiuje 29172 studentów zagranicznych ze 142 krajów, czyli o ponad 4 tysiące więcej niż w roku ubiegłym. To wzrost o prawie 17 proc.
 
Według przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie - sześć lat temu stanowili 0,6 proc. studiujących - to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju.
 
"To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.
 
Największą liczbę obcokrajowców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy, których jest już prawie 10 tys. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów. "Coraz częściej mówi się o zjawisku +ukrainizacji+ polskich uczelni. Od 2005 roku ich liczba wzrosła ponad pięciokrotnie" - informuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
 
Od 2005 roku potroiła się także liczba studentów z Białorusi. Obecnie na polskich uczelniach studiują ich już ponad 3 tys. Następni pod względem liczebności są Norwegowie (1553), Hiszpanie (1327) i Szwedzi (1160).
 
W porównaniu ze średnią światową, w Polsce jest niewielu studentów z Azji: tylko 618 Chińczyków, 468 Tajwańczyków, 217 Hindusów, 209 Wietnamczyków i 201 Malezyjczyków. Wbrew światowemu trendowi ich liczba w Polsce uległa stagnacji.
 
Na świecie ponad 4 miliony studentów uczy się poza granicami swojego kraju. Jak podaje Fundacja, według prognoz do roku 2020 liczba ta się podwoi. Ponad połowę studentów zagranicznych stanowią Azjaci, wśród których dominują Chińczycy i Hindusi.
 
Większość studentów z zagranicy goszczą Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Trafia do nich ponad połowa wszystkich studentów zagranicznych na świecie. W ostatnim czasie do najchętniej wybieranych krajów dołączyły również Chiny – studiuje w nich 7 proc. wszystkich studentów zagranicznych.
 
Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2013" oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: „Study in Poland”.
 
2013-10-29 ,