Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Raport: w Polsce ponad 24 tys. studentów zagranicznych

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7e96185dcc1097393.jpg
Raport: w Polsce ponad 24 tys. studentów zagranicznych

Obecnie w Polsce studiują ponad 24 tysiące studentów zagranicznych z 141 krajów. Największą grupę stanowią Ukraińcy, których w Polsce kształci się ponad 6 tysięcy – wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

„Obecnie w Polsce studiuje ponad 24 tysiące studentów zagranicznych z 141 krajów. To prawie 4 tysiące więcej niż w roku 2011, jednak nadal stanowią oni zaledwie 1,39 proc. wszystkich studentów” – czytamy w raporcie zaprezentowanym we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

To mniej niż w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwa, Estonii, a nawet w Bułgarii i Rumunii. Polska pozostaje więc pod tym względem najmniej umiędzynarodowionym krajem członkowskim UE i jednym z najniżej umiędzynarodowionych w OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Najwięcej studentów zagranicznych przyjeżdża na polskie uczelnie z krajów sąsiedzkich - Ukrainy (6321) i Białorusi (2937). „W roku akademickim 2005/06 było ich 1989, więc przyrost studentów z Ukrainy jest znaczący. Na Ukrainie się udało dzięki temu, że Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) uznała ten kierunek za priorytetowy” - powiedział we wtorek prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński.

Fundacja wspólnie z KRASP realizuje wieloletni program "Study in Poland" - promocji polskich uczelni za granicą. Znacząca część działań promocyjnych jest organizowania właśnie na Ukrainie.

W porównaniu ze średnią światową, w Polsce uczy się niewielu studentów z Azji, w dodatku ich liczba ciągle spada. W Polsce studiuje tylko 565 Chińczyków, 533 Tajwańczyków, 215 Hindusów i 197 Wietnamczyków.

„Musimy starać się przyciągać najlepszych studentów i tworzyć dla nich programy adaptacyjne. To nie jest tak, że student przyjedzie do Polski i będzie pozostawiony sam sobie. Na palcach jednej ręki można policzyć uczelnie, które mają na budynkach podwójne napisy – po polsku i angielsku – by ułatwić poruszanie się obcokrajowcom” – powiedział Siwiński.

Jak wyjaśnił, studenci zagraniczni powinni być immanentną częścią procesów dydaktycznych i życia studenckiego polskich uczelni. „Dopiero uczymy się uruchamiania programów nauczania w języku angielskim. Musimy promować Polskę za granicą. Trzeba w sposób zorganizowany dbać tam o markę polskiego szkolnictwa. Polskie uczelnie powinny mieć też więcej zagranicznych wykładowców” – wyliczał prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Ponad 28 proc. studentów zagranicznych studiuje w Polsce kierunki ekonomiczne i biznesowe, ponad 26 proc. nauki medyczne, 11 proc. kierunki techniczne, a ponad 8 proc. nauki społeczne. Proporcjonalnie najwięcej studentów zagranicznych studiuje jednak na uczelniach medycznych, gdzie co dwunasty student pochodzi z zagranicy.

„Świadczy to o wysokim poziomie nauczania na tych kierunkach. Część uczelni medycznych utworzyła też wydziały w języku angielskim i to dało efekty” – powiedział we wtorek Waldemar Siwiński.

PAP - Nauka w Polsce

2012-11-21 ,