Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Raport Komisji Europejskiej: Polska gospodarka w awangardzie

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_d248e3e7665503460.jpg
Raport Komisji Europejskiej: Polska gospodarka w awangardzie
Polska gospodarka jest jedną z tych w Europie, która wciąż rośnie - takie optymistyczne dla nas dane przedstawia najnowszy raport Komisji Europejskiej. To dobre wiadomości dla wszystkich osób, które wchodzą na rynek pracy.

Szalejący na świecie kryzys gospodarczy mocno wpływa na ilość ofert pracy, jakie pojawiają się na rynku. Jednak problem ten dotyczy przede wszystkim tych gospodarek, które przez lata żyły ponad stan - jak np. w Hiszpanii i Grecji. Obywatele tych krajów są w najcięższej sytuacji, zwłaszcza studenci i absolwenci, którzy wchodzą na rynek pracy - bezrobotnych jest ponad połowa z nich.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w całej UE - ogólna stopa bezrobocia wynosi 10,4 proc., jednak i tak jest rekordowo wysoka. Z ogłoszonego 28 września raportu wynika niestety, że sytuacja nie prędko ulegnie poprawie.

Do krajów, gdzie jest bardzo dobra sytuacja, można zaliczyć Niemcy, Austrię i Holandię - w tych krajach stopa bezrobocia nie przekracza 10 proc. Dobrze - w porównaniu do innych państw wspólnoty - wypadła Polska. Nasza gospodarka, podobnie jak Niemiecka, zanotowała wzrost w drugim kwartale bieżącego roku, jednak jest to jedna z nielicznych dobrych wiadomości.

Jak informowaliśmy niedawno, stopa bezrobocia wśród osób do 25 roku życia w Polsce (a więc wśród studentów oraz absolwentów) wynosi 24,9 proc. Nie jest to najgorszy wynik w europie - średnia dla całej UE wyniosła 22,5 proc, natomiast w 12 krajach przekroczyła 25 proc. (m.in. we wspominanej już Hiszpanii i Grecji, a także w Portugalii, Irlandii i Włoszech).

Należy jednak pamiętać, że choć polska gospodarka cały czas rośnie, to i tak jest słabsza niż w krajach "starej" UE.
2012-10-02 ,