Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Prezes KGHM Herbert Wirth doktorem honoris causa AGH

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_3136add1b95049704.jpg
Prezes KGHM Herbert Wirth doktorem honoris causa AGH
Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Herbert Wirth został doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. „To nie tylko moje święto, ale też święto miedzi” – powiedział podczas środowej uroczystości nadania mu tytułu.

Senat AGH przyznał tytuł w uznaniu za „wybitny wkład w kompleksową ocenę złóż surowców mineralnych, strategiczny rozwój branży geologiczno-górniczej w skali światowej, przekształcenie KGHM Polska Miedź S.A. w firmę globalną, wszechstronne wspieranie współpracy naukowej oraz promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej w kraju i na świecie”.

Wirth powiedział, że uroczystość nadania mu tytułu traktuje jako nie tylko swoje święto, ale też jako święto polskiej miedzi i wyróżnienie dla firmy, w której pracuje. „KGHM to od lat perła polskiej przedsiębiorczości. Dzisiejszy poziom techniczny i ekonomiczny Polska Miedź zawdzięcza rodzimej myśli naukowej, w tym szczególnie tej, która wyszła z AGH. To na tej uczelni powstały pierwsze projekty udostępniania złóż” – mówił prezes.

Podkreślił, że KGHM to jedna z nielicznych polskich firm "o rzeczywistym globalnym zasięgu". KGHM Polska Miedź S.A. jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na świecie oraz światowym liderem w produkcji srebra. „Dziś w KGHM stawiamy pytania o przyszłość polskiej miedzi. Jesteśmy przekonani, że nasza obecna strategia pozwoli firmie dobrze funkcjonować co najmniej przez najbliższe 50 lat. Mamy świadomość jednak, że ścieżka globalnego rozwoju to droga, która się nie kończy i wymaga stałej pracy” – zwrócił uwagę uhonorowany.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka mówił: „Pan Wirth należy do grona znakomitych osób, które ukończyły AGH. Osiągane przez niego wieloletnie sukcesy pokazują, że upór, talent i marzenia są najlepszą drogą do sukcesu”. Przypomniał również, że absolwenci krakowskiej uczelni „świetnie sobie radzą na rynku pracy i znajdują zatrudnienie również w KGHM Polska Miedź S.A.”.

Prof. Adam Piestrzyński z wnioskującej o nadanie godności Wirthowi Rady Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH zaznaczył, że osiągnięcia Wirtha w zakresie światowego górnictwa zasługują na szczególne uznanie.

„W ciągu ponad 35 lat pracy w różnych firmach o profilu geologicznym i geologiczno-górniczym dr hab. inż. Wirth prowadził aktywną działalność naukową, dydaktyczną i szkoleniową dla kadry inżynieryjno-technicznej polskich kopalń” - powiedział prof. Piestrzyński.

Dodał, że Wirth był i jest zapraszany na wykłady w specjalistycznych szkołach poświęconych tematyce górniczej i do wygłaszania referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych. „Jest autorem wielu materiałów dotyczących ekonomicznej oceny złóż – dyscypliny trudnej, którą zajmuje się od lat. To geolog, naukowiec i menedżer dużego formatu w skali międzynarodowej” – mówił prof. Piestrzyński.

Herbert Wilhelm Wirth urodził się w 1956 r. w Żarowie. Jest absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego AGH w Krakowie. Tytuł magistra inżyniera uzyskał w 1981 r. W 2001 r. obronił rozprawę doktorską na Wydziale Górniczym AGH, uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska uzyskał w 2012 r. na Politechnice Wrocławskiej.

Jest autorem i współautorem 47 publikacji z zakresu geologii złóż, geologii matematycznej, geochemii i ekologii. Od 2009 r. do chwili obecnej pełni funkcję prezesa zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

PAP - Nauka w Polsce


2013-06-14 ,