Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Poznańskie wyższe uczelnie razem zainaugurują rok akademicki

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_23dd8dfa936867192.jpg
Poznańskie wyższe uczelnie razem zainaugurują rok akademicki
Poznańscy studenci ośmiu publicznych wyższych uczelni wspólnie rozpoczną nowy rok akademicki. Uroczystość z udziałem ponad dwóch tysięcy osób odbędzie się 1 października w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wspólna inauguracja to inicjatywa m.in. prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Jak przyznał na konferencji prasowej, to kolejny etap integracji środowisk akademickich.
 
"Uczelnie mają coraz więcej wspólnych projektów i przedsięwzięć. Mamy też kolegium rektorów, które spaja tę współpracę. Ja z tego się bardzo cieszę, bo Poznań jest bardzo silnym ośrodkiem akademickim. Nie mierzymy tego tylko liczbą studentów, ale są to także prace naukowe czy patenty" – powiedział prezydent.
 
Jak dodał, sama inauguracja roku akademickiego jest niezwykle ważna, bo "rozpoczyna nowy rytm życia miasta, który zaczyna się od początku października i trwa do połowy czerwca".
 
"Dlatego chcielibyśmy ten moment bardzo podkreślić, organizując wspólną inaugurację roku akademickiego dla wszystkich publicznych wyższych uczelni w Poznaniu. Chcemy w ten sposób podkreślić współpracę poznańskiego środowiska akademickiego i jest to chyba wyjątkowe zjawisko w skali kraju" – dodał.
 
Grobelny liczy, że takie właśnie przedsięwzięcia pomogą wypromować stolicę Wielkopolski i zachęcić absolwentów szkół średnich spoza regionu do studiowania w Poznaniu, a młodych naukowców - do podjęcia pracy na uczelniach.
 
Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak podkreślił, że już od dłuższego czasu trwa kooperacja wyższych uczelni na wielu płaszczyznach.
 
"Współpracujemy w nauce, dydaktyce, wspólnych projektach badawczych. Mamy też wspólne kierunki studiów, w których działamy razem z Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Poznańską czy Uniwersytetem Medycznym" – wyjaśnił Marciniak, który nie ukrywa, że finalnym efektem integracji może być połączenie się w przyszłości wszystkich poznańskich szkół wyższych.
 
Podczas inauguracji wystąpią połączone chóry ośmiu uczelni. Jak powiedziała rektor Akademii Muzycznej prof. Halina Lorkowska, "Gaudeamus igitur" w Sali Ziemi zaśpiewa ok. 300 studentów.
 
W Poznaniu studentów kształci osiem publicznych wyższych uczelni: Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Muzyczna i Uniwersytet Przyrodniczy.

2013-06-06 ,