Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Ponad 156 mln zł z UE dla polskich uczelni

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_cb54c07cb04431467.jpg
Ponad 156 mln zł z UE dla polskich uczelni

Ponad 156 mln zł otrzymają z funduszy Unii Europejskiej cztery polskie uczelnie na budowę nowoczesnych obiektów dydaktycznych w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko”. Rektorzy podpisali w środę w Warszawie umowy na dofinansowanie inwestycji.

Beneficjentami programu zostały: Uniwersytet Łódzki, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz gdańskie Politechnika i Uniwersytet. Łączna wartość ich umów w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko” to ponad 183 mln zł, z czego ponad 156 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Poinformował o tym w przesłanym PAP komunikacie dr Tomasz Pietrasieński z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Instytutu Badawczego (OPI) w Warszawie.

Dzięki dofinansowaniu Uniwersytet Łódzki przebuduje i wyposaży dwa piętra Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Prace budowlane rozpoczęto już w marcu, a zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2013 r. Dla studentów biologii, biotechnologii, ochrony środowiska, mikrobiologii oraz genetyki, powstać ma 27 pracowni naukowo-badawczych, 12 laboratoriów, sala wykładowa, ćwiczeniowa i seminaryjna. Zwiększy się także bezpieczeństwo prowadzenia analiz materiałów zakaźnych. Dofinansowanie projektu z funduszy unijnych wynosi ponad 22 mln zł.

Na WAT w Warszawie dzięki niemal 32 mln zł z EFRR powstanie kompleksowy ośrodek dydaktyczno-badawczy, w którym będą się uczyć przede wszystkim studenci informatyki, elektroniki i komunikacji, geodezji i kartografii, budownictwa, mechatroniki i budowy maszyn. Studenci skorzystają m.in. z siedmiu nowoczesnych laboratoriów, w tym robotyki i laboratorium sieciowego. Prace budowlane już się zakończyły. Montaż wyposażenia rozpocznie się na początku 2013 r., a koniec jest przewidziany na połowę 2015 r.

Spośród tych czterech uczelni największe dofinansowanie z EFRR - ponad 57 mln zł - otrzyma Politechnika Gdańska. Projekt przewiduje otwarcie pięciu laboratoriów, m.in. laboratorium 3D dla Wydziału Architektury oraz budowę Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Nowoczesna infrastruktura jest istotnym punktem w realizacji programu kształcenia Inżynierów Przyszłości na Politechnice Gdańskiej.

Uniwersytet Gdański za sprawą dofinansowania - ponad 45 mln zł z EFRR - wzbogaci się o nowy czteropiętrowy budynek, w którym swoją siedzibę będzie miał Instytut Biotechnologii. Prace budowlane rozpoczną się w lipcu przyszłego roku. Inwestycja ma być zrealizowana do 30 kwietnia 2015 r. Z obiektu korzystać będzie ponad 500 studentów biotechnologii, bioinformatyki, chemii i biologii.

Instytucją Wdrażającą Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” w zakresie szkolnictwa wyższego jest OPI. Instytut odpowiada za cały proces – od ogłaszania konkursów dla uczelni, poprzez weryfikację wniosków, aż do podpisania umów, rozliczania projektów i ostatecznej oceny ich rezultatów.

Dyrektor OPI od 2008 r. podpisał 45 umów na łączną kwotę ponad 2 mld 851 mln zł (suma dofinansowania: prawie 2 mld 660 mln zł). W ciągu czterech lat najwięcej zwycięskich projektów pochodziło z uczelni mazowieckich, zachodniopomorskich i łódzkich. Największe pieniądze zaś trafiły do województw mazowieckiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Prezentacje zwycięskich projektów dostępne są pod linkiem.

www.naukawpolsce.pl

2012-12-20 ,