Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pomocna dłoń UE dla inwestujących firm

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_4fbba74e189295180.jpg
Pomocna dłoń UE dla inwestujących firm
Europejski Bank Inwestycyjny jest podmiotem, który coraz chętniej dofinansowuje kredytowanie projektów mających za cel zrównoważony rozwój państw Starego Kontynentu. Na pomoc finansową dla inwestycji mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także podmioty realizujące zadania o charakterze publicznym (w szczególności spółki komunalne).
 
Fundusze należące do EBI wspomagają małe i średnie firmy w realizacji projektów inwestycyjnych poprzez udostępnienie tańszych form ich finansowania. Mogą one dotyczyć zarówno projektów o charakterze materialnym (budowa hali produkcyjnej, zakup maszyny), jak i niematerialnym, np. badania rozwojowe. Wartością graniczną całkowitego kosztu inwestycji jest 25 mln euro, co pozwala na realizację bardzo dużych projektów. Kto może skorzystać z tej formy dofinansowania? Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają maksymalnie 250 pracowników i są podmiotami o charakterze autonomicznym. Jeśli Twoja firma chce starać się o kredyt inwestycyjny z dofinansowaniem funduszy EBI to musi prowadzić działalność gospodarczą od co najmniej 2 lat, a ponadto posiadać zdolność kredytową. Dodatkowe warunki to konieczność posiadania otwartego rachunku oraz prawnego zabezpieczenia dotyczącego spłaty kredytu. Jakie są parametry tego rodzaju kredytu?
 
Wkład własny musi wynosić co najmniej 20% całkowitego kosztu inwestycji. Okres finansowania wynosi od 2 do 10 lat. Co bardzo istotne, realizacja inwestycji musi nastąpić co najmniej 3 lata od momentu podpisania umowy. Całkowity koszt kredytu może być różny w zależności od konkretnego banku, dlatego warto znaleźć najlepszą ofertę, a posłużyć do tego może „porównywarka kredytów”, którą znajdziemy w internecie. Oprocentowanie jest ustalane przez określony bank, ale uwzględniana jest także tzw. premia EBI, która odzwierciedla tańsze finansowanie.
 
Produkt Banku Gospodarstwa Krajowego związany z dofinansowaniem ze strony EBI jest projektom dotyczącym rozwoju społecznego i lokalnego, a w szczególności z obszaru środowiska, infrastruktury, zdrowia czy edukacji.
2014-05-21 ,