Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Polacy z Litwy zainteresowani nauką w polskich szkołach wyższych

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_8deef670b43585054.jpg
Polacy z Litwy zainteresowani nauką w polskich szkołach wyższych

150 uczniów litewskich szkół średnich zapoznało się w piątek z ofertą edukacyjną Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Uczelnia zorganizowała dla nich specjalny dzień otwarty.

W piątek uczelnię odwiedzili uczniowie ze szkół z okręgu wileńskiego, trockiego i solecznickiego. Młodzież wysłuchała i obejrzała na specjalnej prezentacji ofertę uczelni. Potem zwiedziła uczelnię, pracownie, laboratoria i akademik PWSZ.

– Liczymy, że młodzież z Litwy, ale także z Białorusi i Ukrainy będzie chciała u nas studiować. Przygotowaliśmy im dobre warunki zarówno edukacyjne, ale także bytowe, gdyż wyremontowaliśmy dla nich nowoczesny akademik – powiedział PAP prorektor PWSZ w Suwałkach ds. promocji i rozwoju Jarosław Kuczyński.

Kilku uczniów z Litwy zapytanych przez PAP o wrażenia z pobytu powiedziało, że będą zastanawiali się czy wybrać uczelnię w Suwałkach. – To bardzo nowoczesna uczelnia, ale atutem jest także to, że jest dość blisko granicy z Litwą i mamy tutaj znajomych i rodziny – powiedziała PAP Agnieszka z Landwarowa z okręgu trockiego.

Obecnie w PWSZ w Suwałkach uczy się 40 studentów z Litwy. Uczelnia chce, by było ich dużo więcej.

– Uczelnia stara się o status uczelni pogranicza, gdyż Suwałki leżą u styku trzech granic. Mamy misje do spełnienia wobec Polaków mieszkających na Wschodzie, by mogli u nas studiować bezpłatnie w dobrych warunkach – powiedział Kuczyński.

PWSZ w Suwałkach powstała w 2005 roku. Obecnie kształci ok. 2,5 tysiąca studentów na 13 kierunkach na studiach licencjackich.

PAP - Nauka w Polsce

2013-04-20 ,