Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Piątka Polaków weźmie udział w międzynarodowym spotkaniu z noblistami

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_36643367704481263.jpg
Piątka Polaków weźmie udział w międzynarodowym spotkaniu z noblistami
Pięcioro młodych, polskich chemików weźmie udział w 63. Spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla, które odbędzie się między 30 czerwca a 5 lipca w niemieckim Lindau. Znajdą się wśród 600 naukowców z prawie 80 krajów, który spotkają się z laureatami Nagrody Nobla.

Członków polskiej delegacji, na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, od 2006 r. nominuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Młodzi badacze są wybierani spośród stypendystów programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców.

W składzie polskiej delegacji znaleźli się: dr Szymon Bocian z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Anna Olejniczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Dawid Pinkowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Marek Polański z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i dr Cezary Samojłowicz z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk.

„Dla młodych polskich badaczy będzie to okazja do wielu inspirujących spotkań, rozmów i możliwości nawiązania cennych kontaktów. Z młodym pokoleniem wiodących naukowców i badaczy z całego świata spotka się 35 laureatów Nagrody Nobla” – informuje rzecznik FNP Dominika Wojtysiak-Łańska.

Głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie „zielona chemia”; ale liczne wykłady i dyskusje będą się skupiać także na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i przechowywaniem energii, jak również na procesach i strukturach biochemicznych.

Spotkanie rozpocznie się uroczystą ceremonią otwarcia, w której wezmą udział przedstawiciele nauki, polityki i biznesu. W ciągu kolejnych pięciu dni łącznie 30 laureatów Nagrody Nobla wygłosi wykłady, których tematy będą następnie dyskutowane z młodymi badaczami podczas zamkniętych sesji. Z laureatami Nagrody Nobla będzie się można także spotkać na codziennych „naukowych śniadaniach” i podyskutować o wybranych zagadnieniach naukowych.

„Jestem zawsze bardzo poruszony przez kompetencję, ciekawość i energię tych młodych uczestników – nawiązujących kontakty, dyskutujących, zadających właściwe pytania. To sprawia, że myślę z ufnością o perspektywach globalnej społeczności naukowej” - podkreśla niemiecki laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Hartmut Michel, który w Spotkaniu w Lindau uczestniczy po raz szesnasty.

Kilku wybranych młodych badaczy będzie miało też wyjątkową okazję, aby wziąć udział w „zajęciach z mistrzem” i zaprezentować laureatowi Nagrody Nobla swoje własne badania, co dla młodych naukowców stojących u progu kariery może być niezwykle inspirującym doświadczeniem.

„Z niecierpliwością czekam na ten wyjazd, ponieważ mam nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie: jak ktoś staje się – laureatem nagrody Nobla” – mówi dr Dawid Pinkowicz.

Tegoroczne spotkanie zakończy się dyskusją panelową poświęconą koncepcji “zielonej chemii”, zgodnie z którą produkcja chemiczna powinna stać się maksymalnie energo- i zasobooszczędna oraz przyjazna dla środowiska. W dyskusji panelowej wezmą udział nobliści: fizyk Steven Chu z USA, który pełnił funkcję Sekretarza Energii w administracji Baracka Obamy za jego pierwszej kadencji; meksykański chemik Mario Molina, będący jednym z odkrywców dziury ozonowej. W panelu zasiądzie także niemiecki chemik Michael Braungart, autor koncepcji obiegu zasobów odnawialnych „cradle to cradle” (od kołyski po kołyskę).

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau: Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 1951 r. i po II wojnie światowej stanowiło ważny bodziec dla naukowców do wznowienia kontaktów. Od tamtego czasu, odbywające się pod hasłem “Misja Edukacja”, spotkania przekształciły się w szanowane na arenie międzynarodowej forum dla debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów oraz zwolenników na całym świecie.

PAP - Nauka w Polsce


2013-06-24 ,