Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Osiem polskich zespołów studenckich wystartuje w Shell Eco-Marathon

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bba882d3d91887278.jpg
Osiem polskich zespołów studenckich wystartuje w Shell Eco-Marathon

Osiem zespołów z Polski weźmie udział w kolejnej edycji Shell Eco-Marathon 2012, która w maju odbędzie się w Rotterdamie. Studenci biorący udział w wyścigu muszą zaprojektować i zbudować samochód, który mógłby przejechać maksymalną odległość na minimalnej ilości paliwa. 

Swoją wiedzę naukową, jak i umiejętności za kierownicą w 28. edycji zawodów wykorzysta ponad 30 tysięcy studentów. W tegorocznej edycji Polskę reprezentować będzie aż osiem zespołów: SiMR Team z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej; Team High Octane z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej; Mietek Team Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej; Elvic Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej; Smart Power reprezentujący Wydział Mechaniczno Technologiczny Politechniki Śląskiej; GP Syrena z Politechniki Gdańskiej; Eco Zone 505 - Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

W zawodach weźmie udział również drużyna SKAP 1 - Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej z pojazdem o nazwie "Kropelka". Zespół jako jedyny z Polski wystartuje w obydwu konkursowych kategoriach: "prototyp" i "pojazd miejski".

W 2008 roku twórcy "Kropelki" uzyskali w Shell Eco-Marathonie wynik 409 km z jednego litra paliwa, zdobywając tym samym 4. miejsce w swojej kategorii paliwowej, czyli wśród pojazdów napędzanych etanolem. W roku 2009 poprawili ten rezultat, osiągając 607 km na jednym litrze i zajmując 2. miejsce.

"Regularnie wzrastająca popularność Shell Eco - Marathon jest doskonałym przykładem na to, że w Polsce rośnie generacja młodych inżynierów pasjonujących się zrównoważonym wykorzystaniem energii. Dzięki projektowi mamy okazję zaprezentować Europie talenty naszych studentów w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań energetycznej przyszłości" - podkreśla rzecznik prasowy Shell Polska Marek Gawroński.

Specjalnie na potrzeby wyścigu, zaprojektowano tor biegnący ulicami Rottedramu, bo po raz pierwszy w historii rozgrywany będzie w mieście. Dla 227 drużyn z 24 krajów uliczny wyścig umożliwi wykorzystanie wiedzy z zakresu wydajności paliw, w warunkach najbliższych codziennej jeździe miejskiej. By efektywnie zmierzyć się z pięcioma zakrętami pod kątem 90 st. uczestnicy będą musieli polegać nie tylko na skonstruowanych przez siebie pojazdach, ale również na swoich umiejętnościach w pokonywaniu zakrętów czy przyspieszaniu. 

Shell Eco - Marathon jest jednym z najbardziej innowacyjnych konkursów studenckich odbywających się corocznie w Ameryce, Europie i Azji. Amerykańska edycja konkursu odbędzie się między 29 marca a 1 kwietnia w Huston, europejska od 17 do 19 maja w Rotterdamie a azjatycka od 4 do 7 lipca w malezyjskim Kuala Lumpur.

www.naukawpolsce.pap.pl

2012-02-09 ,