Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Opieka medyczna – co wybrać? Publiczną przychodnię czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_23ca1274486020084.jpg
Opieka medyczna – co wybrać? Publiczną przychodnię czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Nie od dziś wiadomo, że dostęp do świadczeń medycznych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej – czy to przychodniach, czy szpitalach – jest utrudniony. Niedostateczne limity na usługi określane w kontraktach NFZ z instytucjami powodują, że wydłużają się kolejki oczekujących.
 
Rodzi to frustracje wśród osób, które mimo opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie mogą skorzystać w godnych warunkach i na normalnych zasadach ze świadczeń, które im się słusznie należą. Możemy skorzystać z wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim lub klinice, jednak wiąże się to z poważnym obciążeniem finansowym. Możemy cierpliwie czekać na badanie lub wizytę u specjalisty, jednak istnieje poważne zagrożenie, że w razie niepomyślnej diagnozy choroba osiągnie stadium trudne do wyleczenia.
 
Do czego upoważnia prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
 
Coraz popularniejsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy w komfortowych warunkach korzystać z profesjonalnej opieki ambulatoryjnej, pielęgniarskiej lub lekarskiej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnorodne pakiety, w których mamy do dyspozycji mniejszy lub większy zakres usług. Podstawowy pakiet obejmuje zwykle badania diagnostyczne, podstawową opiekę zdrowotną i specjalistyczną u kilku lekarzy. Bardziej rozbudowane mają większy wybór badań, lekarzy specjalistów, leczenie szpitalne, szczepienia ochronne oraz usługi pomocy i porad w nagłych wypadkach. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez Signal Iduna ma np. w usłudze assistace tzw. Infolinię Baby Assistance, która obejmuje dostęp do informacji m.in. o przygotowaniach do porodu, badaniach prenatalnych, szkołach rodzenia i wiele innych, szczególnie przydatnych kobietom spodziewającym się dziecka. Towarzystwa ubezpieczeniowe dają zwykle dodatkową możliwość, jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, a mianowicie – indywidualne lub rodzinne, z którego mogą korzystać najbliżsi członkowie rodziny osoby ubezpieczonej.
 
Umowa o dzieło a opieka zdrowotna
 
Umowa o dzieło nie jest stosunkiem pracy, w związku z tym nie jest od niej odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym osoby związane takim rodzajem umowy mają do wyboru dobrowolne opłacenie składki w NFZ lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Należy wziąć przy tym pod uwagę zakres, dostępność i koszty jednej jak i drugiej opcji. Obecnie podstawowa składka dobrowolna w NFZ to 350,73 zł. miesięcznie. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku osób, które nie były wcześniej ubezpieczone, naliczone są opłaty dodatkowe wyliczane indywidualnie. Tymczasem miesięczna składka prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w pakiecie rozszerzonym, w wariancie rodzinnym oscyluje w podobnym przedziale cenowym. Wybór, z którego ubezpieczenia skorzystamy, zależy więc od nas.

 

2014-06-30 ,