Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Nowe stypendia dla studentów z państw Partnerstwa Wschodniego

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bc762ab1235118419.jpg
Nowe stypendia dla studentów z państw Partnerstwa Wschodniego
Studenci z sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego będą mogli studiować w Polsce w ramach nowego programu stypendialnego im. Stefana Banacha. Zainaugurowała go w piątek na Uniwersytecie Warszawskim podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Stypendium im. Stefana Banacha jest rozszerzeniem oferty dostępnych w Polsce programów stypendialnych dla cudzoziemców. Studentom pochodzącym z sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) oferowana jest nauka na polskich uczelniach publicznych na dwuletnich studiach uzupełniających II stopnia - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w przesałnym PAP komunikacie.
 
Stypendyści studiować mogą na kierunkach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych oraz na europeistyce czy prawie europejskim. "To kierunki obecnie najważniejsze dla rozwoju państwa, ale także dla rozwoju współpracy pomiędzy Polską a krajami Europy Wschodniej i krajami Kaukazu" – podkreśliła w swoim wystąpieniu wiceminister Pełczyńska-Nałęcz.
 
Po pierwszym roku studiów uczestnicy programu będą mogli wziąć udział w wymianie studenckiej w ramach unijnego programu Erasmus. Jednocześnie w trakcie studiów stypendyści będą mogli również uczestniczyć na terenie Polski w krótkookresowych stażach zawodowych.
 
W pierwszym roku realizacji programu 2013/2014 zostało przyjętych 44 studentów na polskie uczelnie. Największa liczba tegorocznych stypendiów przypadła studentom z Ukrainy.
 
"W planach mamy zwiększenie w przyszłych latach liczby osób objętych stypendium" – podkreśliła wiceminister. Nowy program został uruchomiony w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie studentów ze Wschodu nauką w Polsce. Stypendium ma charakter apolityczny i mogą z niego skorzystać młode osoby, które już studiują (ukończyły studia I stopnia) i są wybijającymi się studentami na swoich kierunkach.
 
Program Stypendialny im. Stefana Banacha to inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która jest realizowana we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynacją programu, jak również naborem studentów, zajmuje się Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
 
Patron stypendium, prof. Stefan Banach (1892-1945) jest twórcą analizy funkcjonalnej - dużego i ważnego w nowoczesnych zastosowaniach działu matematyki, który pomógł znaleźć równania stosowane do opisywania złożonych zjawisk przyrodniczych, w tym mechaniki kwantowej.
 
2013-12-16 ,