Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_da05f2eefe9218583.jpg
Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim
Biomonitoring, prawo medyczne, management and finance oraz ekonomia ekobiznes to nowe kierunki, które uruchomi w tym roku Uniwersytet Łódzki. Uczelnia radykalnie zmieniła też program studiów filozoficznych.

Jak podkreślił w środę na konferencji prasowej prorektor ds. programów i jakości kształcenia UŁ, Jarosław Płuciennik, uczelnia chce zapewnić absolwentom wykształcenie, które umożliwi im dobry start. Nowe kierunki nauczania są odpowiedzią na bardzo konkretne zapotrzebowanie rynku pracy - zaznaczył.

 

Biomonitoring jest autorskim kierunkiem UŁ, stworzonym na bazie badań z zakresu biologii środowiskowej, które na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska są prowadzone od 60 lat - powiedziała biolog z Katedry Alergologii i Mykologii prof. Joanna Żelazna-Wieczorek. Absolwenci kierunku będą specjalizować się w ocenie stanu środowiska z wykorzystaniem biowskaźników, czyli gatunków należących do bakterii, glonów, porostów, grzybów, a także roślin i zwierząt, które charakteryzują się wąskim zakresem tolerancji na zmieniające się warunki środowiskowe.

 

Jako przykład praktycznego wykorzystania biomonitoringu Żelazna-Wieczorek podała analizy wpływu dużych inwestycji budowlanych na środowisko, które są wymagane prawem UE. Osób przygotowanych do opracowywania tego typu raportów jest w Polsce bardzo mało - dodała.

 

Prawo medyczne to studia II stopnia na Wydziale Prawa i Administracji, które mają dostarczyć wiedzy prawnej związanej z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej. Zdaniem Rafała Kubiaka z UŁ, absolwenci będą przygotowani do pracy w instytucjach zajmujących się administrowaniem systemem opieki zdrowotnej i jego finansowaniem.

 

Na kierunku management and finance na Wydziale Zarządzania studenci nauczą się komunikować w kilku językach, a także pozyskają umiejętności niezbędne dla specjalistów średniego szczebla: asystentów kadry menedżerskiej. Jak zaznaczył Płuciennik, kandydaci powinni interesować się procesami gospodarczymi i społecznymi.

 

Studia na kierunku ekonomia ekobiznes uruchomionym na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym obejmują swoim zakresem nauki społeczne i przyrodnicze. Władze uczelni zakładają, że kierunek przygotuje specjalistów wyspecjalizowanych w ekonomice ochrony środowiska. Studia są odpowiedzią na przyjętą przez UE strategię rozwoju Europa 2020.

 

UŁ wprowadził także radykalne zmiany w programie studiów filozoficznych. Według Płuciennika, będą to studia rozwijające cechy cenione na współczesnym rynku pracy: kreatywność, empatię, tolerancję. Zmiany mają umożliwić studentom obranie indywidualnej ścieżki kształcenia i zmniejszają nacisk kładziony na nauczanie historii filozofii.

 

Uniwersytet Łódzki istnieje od 1945 roku. Obecnie ma 12 wydziałów. Kształci studentów na 75 kierunkach i ponad 180 specjalnościach.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

2014-05-15 ,