Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

NCBR realizuje 5 tys. umów na ponad 20 mld zł

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_4a62e427613333167.jpg
NCBR realizuje 5 tys. umów na ponad 20 mld zł
5 tys. umów na ponad 20 mld zł realizuje obecnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – poinformował we wtorek w Gliwicach jego dyrektor prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Polska nauka jest coraz bardziej innowacyjna – zapewnił. We wtorek w Gliwicach odbyła się konferencja „Nauka jest przedsiębiorcza – komercjalizacja badań za pomocą programów NCBR”, organizowana wspólnie przez tę instytucję oraz Politechnikę Śląską.
 
„Polska nauka jest coraz bardziej innowacyjna. Oczywiście nie można oczekiwać, że w ciągu roku nadrobimy dziesięciolecia stagnacji. Ale staramy się polską naukę zmieniać, mamy dowody, że się udaje, zdecydowanie jest na krzywej wnoszącej” – powiedział podczas briefingu prasowego prof. Kurzydłowski.
 
Jak poinformował rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik, w konferencji uczestniczyło ponad 500 osób z kilkudziesięciu instytucji. „Zaprosiliśmy osoby z przemysł i jego otoczenia, innych uczelni, instytutów badawczych. To konferencja unikatowa, są prezentacje kierowane do pracowników i wszystkich zainteresowanych, są warsztaty, jak przygotować wniosek, by uzyskać dofinansowanie na duże projekty” – powiedział.
 
Prof. Kurzydłowski przypomniał, że środki jakimi dysponuje NCBR, są rozdzielane w oparciu o procedury konkursowe. Jak poinformował, rocznie niezależni eksperci pracujący przy ocenie wniosków rozpatrują ich ok. 3 tys.
 
„Dofinansowanie otrzymuje 300 – 400, średnio co dziesiąty wniosek, w niektórych obszarach co piętnasty. Wygrywają ci, którzy prowadzą badania na światowym poziomie i mają bardzo dobrą współpracę z odbiorcami wyników, czyli przenoszą swoje badania do sfery działań praktycznych, współpracując z przedsiębiorcami” – powiedział dyrektor NCBR.
 
Jak poinformował, obecnie NCBR prowadzi 5 tys. umów, które w sumie opiewają na ponad 20 mld zł. Część tych przedsięwzięć zyskała już uznanie na arenie międzynarodowej. To m.in. badania i produkcja leków, czy komponentów lotniczych. „Konstrukcje polskie są montowane dzisiaj we wszystkich samolotach światowych potentatów, jak Airbus czy Boeing” – zaznaczył prof. Kurzydłowski.
 
NCBR jest agencją wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zostało powołane w 2007 r. Działalność centrum jest finansowana ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej. Roczny budżet NCBR to 4,5 mld zł.
 
PAP - Nauka w Polsce
2013-09-25 ,