Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Muzeum UJ – Collegium Maius docenione przez “The Wall Street Journal”

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_3a0ccf3e273718258.jpg
Muzeum UJ – Collegium Maius docenione przez “The Wall Street Journal”
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius i znajdująca się tam kolekcja instrumentów astronomicznych, zostały zauważone przez „The Wall Street Journal”. Jedna z największych nowojorskich gazet opublikowała artykuł, w którym zwraca uwagę na miejsca, które należy zobaczyć w Krakowie.

Uniwersytecki zbiór liczy ponad 2 tys. obiektów i obejmuje eksponaty z większości dyscyplin naukowych: astronomii, geodezji, nawigacji, fizyki, matematyki, chemii, biologii, miar i wag.

Podstawę kolekcji stanowią przyrządy będące dawnym wyposażeniem pracowni uniwersyteckich, w tym pierwszej Katedry Fizyki powstałej w 1778 r., Obserwatorium Astronomicznego z 1792 r., I-szego Zakładu Chemicznego z 1782 r. Do najcenniejszych obiektów zaliczane są m.in. instrumenty astronomiczne datowane od XI do XIX wieku, globusy (XVI-XIX wiek), naczynia chemiczne z końca XVIII wieku oraz zespół instrumentów kriogenicznych z drugiej połowy XIX wieku.

Autor tekstu, George Semler, pisze że dawna stolica Polski swą sławę zawdzięcza znanym ludziom i średniowiecznym zabytkom. Podkreśla, że to dzięki nim miasto wzrosło do rangi jednego z najpiękniejszych miast w Europie.

Wśród opisywanych miejsc – oprócz Muzeum UJ - Collegium Maius, znalazły się m.in. Zamek Królewski na Wawelu, największy w Europie średniowieczny rynek, Kopiec Kościuszki, Fabryka Oskara Schindlera.

PAP - Nauka w Polsce2013-08-16 ,