Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Mózg w Pałacu Kultury

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_95bcc521e37772649.png
Mózg w Pałacu Kultury

Wystawę Mózg 2013, na której można spróbować kierować robotem jedynie siłą swojej woli, przejechać się na pokręconej hulajnodze, czy wdać się w dyskusję z botem, można zobaczyć do 5 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Główną atrakcją wystawy jest interfejs mózg-komputer, za pomocą którego sterować można robotem. System opracowany został na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kiedy użytkownik skoncentruje się na jednym z migających z różną częstotliwością klawiszy, aparat EEG odczyta z fal mózgowych, na który klawisz się patrzy. W weekendy przewidziane są pokazy, w ramach których chętni do wzięcia udziału w badaniach użyteczności interfejsu będą mieli szansę wypróbować jego działanie, a nawet sterować robotem za pomocą fal mózgowych.

Pokazy są obsługiwane przez studentów pierwszych w świecie licencjackich studiów Neuroinformatyki, prowadzonych na Wydziale Fizyki UW od roku 2009.

W ramach wystawy można zobaczyć m.in. automaty do gier, oparte na eksperymentach psychologicznych. Jedno z zadań pokazuje, jaką pojemność ma mózgowy RAM, czyli pamięć krótkotrwała - należy zapamiętać jak najwięcej liczb. Inna z gier oceniać ma zdolność oceny upływu czasu. Jak się okazuje, wynik zależy od muzyki, której będzie się słuchało w czasie tego zadania. Kolejne z zadań pokaże, że od koloru czcionki zależy, w jakim tempie będziemy czytać.

Odwiedzający wystawę będą też mogli uciąć sobie pogawędkę z robotem. Będzie się można przekonać, jak daleko zaszli naukowcy w badaniach nad sztuczną inteligencją i czy maszyna może już skutecznie udawać człowieka.

W sali zabaw można się z kolei przekonać, jak łatwo oszukać błędnik i jak trudno porzucić swoje przyzwyczajenia. Jazda na hulajnodze, która skręca w przeciwną stronę czy spacer w okularach, które pozwalają widzieć świat do góry nogami to tylko niektóre z zadań, które czekają na gości wystawy.

Stanowisko Mózg 3D przybliżać ma z kolei anatomię i funkcje poszczególnych części mózgu. W interaktywnej animacji można zobaczyć na ekranie swoją postać z otwartą czaszką i udać się na wycieczkę po swoim mózgu.

Na wystawie można zobaczyć też iluzje optyczne, które pokazują, jak łatwo można oszukać mózg. Jedną z atrakcji jest pokój Amesa, w którym układ ścian i podłóg jest bardzo dziwny, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w porządku.

Wystawa jest płatna, bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 16, a grupowy 13 zł. Szczegóły dostępne są na stronie http://mozg2013.pl/. 

PAP - Nauka w Polsce

2013-03-29 ,