Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

MNiSW: 907 mln zł na podwyżki płac na uczelniach w 2013 r

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7789e032ab8385011.jpg
MNiSW: 907 mln zł na podwyżki płac na uczelniach w 2013 r

Na pierwszy etap podwyżek wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych w 2013 r. przeznaczonych zostanie 907 mln zł - poinformował w poniedziałek w Toruniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Ratajczak.

Wiceminister wziął udział obradach Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP).

– Na to jest przeznaczona specjalna rezerwa budżetowa, poza tym budżetem, który finansuje standardowe, rutynowe działania związane ze szkolnictwem wyższym. Jak wszyscy wiemy, 2013 r. nie jest rokiem obfitości środków w ramach budżetu i w ramach finansów publicznych. W związku z tym dobrą informacją jest to, że ta podwyżka, która była już od jakiegoś czasu zapowiadana, jest potrzymana i będzie realizowana – powiedział wiceminister na konferencji prasowej.

Prof. Ratajczak podkreślił, że w 2013 r. zostanie przeprowadzony pierwszy etap podwyżki wynagrodzeń, a kolejne dwa będą realizowane w 2014 r. i 2015 r. – To powinno pozwolić na podwyżki wynagrodzeń w granicach 30 proc. na jeden etat – uściślił.

Wiceszef MNiSW przyznał, że budżet dla szkolnictwa wyższego, pomijając środki na podwyżki, "w zasadzie jest na poziomie budżetu roku ubiegłego". – To jednak dokonuje się w warunkach malejącej liczby studentów ogółem, co prawda nie na studiach stacjonarnych. Z punktu widzenia uczelni to przede wszystkim dotacja służy ich finansowaniu. Sytuacja, że generalnie maleje liczba studentów nie zmienia tego, że jeśli chodzi o liczbę studentów stacjonarnych, to mamy jeszcze pewną tendencję wzrostową mówił Ratajczak.

Przewodniczący KRUP, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak ocenił, że informacja wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego o środkach dla uczelni na dydaktykę na podobnym poziomie jak w 2012 r. i podwyżkach wynagrodzeń to "wiadomość dobra umiarkowanie". – Stabilizacja finansowa oraz utrzymanie poziomu badań i dydaktyki na odpowiednim poziomie warunkuje istnienie uczelni. Uczelnie są w sytuacji, że zmniejsza się liczba tzw. studentów stacjonarnych, natomiast zwiększa się znacznie finansowanie badań. My staramy się poprzez przestawienie uczelni na badania niwelować te zmiany – przekonywał Marciniak.

W trakcie obrad KRUP dyskutowano też m.in. o projektowanych nowelizacjach ustaw: o zasadach finansowania uczelni i Prawa o szkolnictwie wyższym.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesław Banyś wskazał, że rektorzy są za tym, aby status krajowych naukowych ośrodków wiodących był przyznawany jednostkom uczelnianym, a nie konsorcjom jednostek uczelnianych i jednostek spoza uczelni. Jak zaznaczył, rektorzy opowiadają się też za większą elastycznością przy prowadzeniu klasyfikacji i parametryzacji. – Chcemy odejść od tego, co się w tej chwili dzieje, mianowicie klasyfikacji do grupy jednorodnej, a potem parametryzacji wyłącznie wydziałów. Chcemy być bardziej elastyczni, bo to pozwoli porównywać jednostki w ramach poszczególnych dyscyplin nauki, a niekoniecznie struktur w poszczególnych uczelniach – tłumaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego.

PAP - Nauka w Polsce

2013-02-19 ,