Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Młodzież polonijna zainteresowana studiami w Polsce

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_877b054a542213331.jpg
Młodzież polonijna zainteresowana studiami w Polsce

13 polskich uczelni zaprezentowało w niedzielę w konsulacie RP w Nowym Jorku młodzieży polonijnej ofertę kształcenia w Polsce w języku angielskim. Największe zaciekawienie wzbudziły studia medyczne.

Barbara Syska wybiera się do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Zakochałam się w medycynie, lubię biologię i chemię. Jest to świetna szkoła, byłam ją zwiedzać z mamą. Mam rodzinę w Krakowie, kocham Polskę i chcę tam studiować – powiedziała PAP.

Niezależnie od medycyny potencjalni kandydaci interesowali się podczas II Targów Edukacyjnych Uczelni Polskich możliwościami kształcenia na politechnikach, oraz na takich kierunkach, jak biznes międzynarodowy, finanse, księgowość, handel, ekonomia i zarządzanie. Były osoby zaciekawione naukami ścisłymi, a nawet mniej popularnymi - humanistycznymi z historią włącznie.

Najwięcej w Polsce zagranicznych słuchaczy medycyny, farmacji, stomatologii i fizykoterapii (blisko 900) skupia Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Według Renaty Decowskiej reprezentującej stały nowojorski punkt konsultacyjny tej uczelni kształceniem w języku angielskim zainteresowało się blisko 100 osób.

– Pytali o wymagania, koszty i pomoc finansową. Nie wszyscy wiedzieli, że nasze studia mają pełną akredytację, są uznawane tak samo jak amerykańskie, z tym że studenci muszą zdawać takie same egzaminy, jak studenci z USA – wyjaśniła PAP.

Także Uniwersytet Jagielloński przyciągał największą uwagę zgromadzonych medycyną.

Jak powiedział PAP dr hab. Piotr Horbatowski z UJ zaciekawienie wzbudziły także kursy języka polskiego oferowane przez Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dla obcokrajowców oraz Polaków mieszkających za granicą.

– Nasza szkoła letnia po raz pierwszy proponowała w zeszłym roku młodzieży dwutygodniowy obóz „Lato odkrywców”, gdzie można się pouczyć polskiego, brać udział w różnych warsztatach, zwiedzać i poznać uniwersytet – tłumaczył naukowiec. 

Organizatorami targów są Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce(CPSD), Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz krakowskie Stowarzyszenie MANKO zajmujące się organizacją kampanii społecznych, edukacyjnych, zdrowotnych itp.

Dr Dorota Andraka, prezes CPSD oszacowała, że impreza skupiła ok. 500 uczniów. – Do konsulatu przyszli przede wszystkim uczniowie szkół polonijnych. Byli także uczniowie amerykańskich szkół średnich. Mamy zarazem wskazania, by na drugi rok dotrzeć do młodzieży USA pochodzącej z innych krajów - zapowiadała dr Andraka.

W przekonaniu szefa MANKO Łukasza Salwarowskiego niepokojące jest to, że polskie uczelnie są w Europie w najmniejszym stopniu umiędzynarodowione. Stąd zrodziła się potrzeba akcji promującej je za granicą.

 W USA takie działania prowadzimy w Houston, Chicago, a w tym roku po raz pierwszy w Nowym Jorku  - tłumaczył w rozmowie z PAP Salwarowski.

Jego zdaniem młodzież mieszkającą w USA mogą zachęcić do studiów w Polsce przede wszystkim co najmniej kilkakrotnie niższe koszty kształcenia, a dla osób z paszportami RP studiujących po polsku mogą być bezpłatne. Dyplomy polskie, dodał, są coraz bardziej rozpoznawalne i uznawane w Ameryce, z tym że czasem trzeba zrobić nostryfikację, lub coś uzupełnić.

Za inne powody zainteresowania studiami w Polsce szef MANKO uznał pragnienie powrotu do korzeni oraz skorzystania z szansy zdobycia atrakcyjnego atutu, jakim jest drugi język.

W nowojorskich targach brali udział też m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Krakowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

PAP - Nauka w Polsce, z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

2013-03-13 ,